Pyszne, proste i szybkie w przygotowaniu Ciasto z budyniem i porzeczkami bez pieczenia. Idealne na wszelkie rodzinne imprezy. Robi się je mega szybko, bo używamy samych gotowców (tak, wiem ja i gotowce? na co dzień – nie! Ale na imprezkę rodzinną – idealne!)
Mamy tutaj bowiem gotowe herbatniki, budynie w proszku, dżem z czarnej porzeczki, mleko i wiórki. Masa budyniowa nie jest z niczym miksowana po ostudzeniu (masa budyniowa bez masła). Budyń gotujemy tylko na mleku z cukrem (plus domowy ekstrakt z wanilii). Ostudzony, przekładamy herbatnikami na zmianę z dżemem. Wierzch posypujemy wiórkami kokosowymi.
Wiórki kokosowe podprażam wcześniej w piekarniku, aby nabrały pysznego aromatu. Nie grzeję specjalnie dla nich pieca, lecz wykorzystuję nagrzany piekarnik, np. po pieczeniu chleba czy innego ciasta. Wkładam blaszkę wyłożoną papierem z wysypaną warstwą wiórek na kilka minut do nagrzanego pieca i trzymam tyle, aż wiórki lekką się ozłocą. Następnie ostudzone przekładam do szklanego słoika i używam jako posypki do tego ciasta lub innych deserów. Takie wiórki utrzymają swój aromat w szczelnie zamkniętym pojemniku nawet 2-3 miesiące.
Inspirację na to ciasto znalazłam na portalu Przepisy.pl (przepis znajdziesz tutaj). Zmieniłam jednak parę rzeczy. Użyłam bowiem herbatników pełnoziarnistych (które swoim ciemniejszym kolorem nawiązują do uprażonych wiórków kokosowych), a do budyniu – cukier trzcinowy, który ma karmelowy posmak. Wierzch ciasta z budyniem i porzeczkami bez pieczenia dekoruję uprażonymi wcześniej wiórkami kokosowymi, które bez tego, nie mają takiego pysznego, lekko orzechowego aromatu. Oczywiście waniliowy smak budyniu podkręcam moim wielo-wielo-letnim domowym ekstraktem z wanilii.
Ciasto z budyniem i porzeczkami bez pieczenia polecam nie tylko w sezonie na świeże porzeczki. Chociaż porcja świeżych porzeczek pięknie się prezentuje na kawałku ciasta. Lekko kwaskowe owoce porzeczki są również idealnym zwieńczeniem deseru.
Po przepisy na ciasta bez pieczenia zapraszam tutaj, a po przepisy z porzeczkami tu.
Polecam również inne ciasta z porzeczkami:
- “Ciasto z porzeczkami i bezą“
- “Galette z porzeczkami i malinami – tarta rustykalna“
- “Tarta z porzeczkami i truskawkami“
- “Ciasto z czarną porzeczką i bezą“
Ciasto z budyniem i porzeczkami bez pieczenia
Przepis na Ciasto z budyniem i porzeczkami bez pieczenia. Ciasto z masą budyniową i dżemem z czarnej porzeczki. Proste ciasto bez pieczenia.
Ciasto z budyniem i porzeczkami bez pieczenia - Składniki:
- ok. 100-200 g wiórków kokosowych
- 700 ml mleka 3.2%
- 2 łyżki cukru trzcinowego (ew. zwykłego)
- 2 x 40 g budynie waniliowe bez cukru
- 1 łyżeczka domowego ekstraktu waniliowego
- 500* g herbatników pełnoziarnistych (ew. zwykłych)
- 400 g dżemu z czarnej porzeczki
- świeże porzeczki do dekoracji (opcjonalnie)
Ciasto z budyniem i porzeczkami bez pieczenia - Przygotowanie:
- Wiórki kokosowe (najlepiej w większej ilości) uprażyć parę minut w piekarniku (tak, aby nabrały lekko złotawego koloru - dzięki temu nabiorą pysznego aromatu) na blaszce z papierem. Uprażone i ostudzone wiórki kokosowe można zamknąć w słoiku i przechowywać nawet parę miesięcy (część użyć do dzisiejszego ciasta, a resztę innym razem, nie tylko do tego ciasta, ale jako dodatek do lodów, owsianek, granoli, deserów itp.)
- 500 ml mleka zagotować z cukrem. W między czasie pozostałe 200 ml mleka wymieszać z proszkiem budyniowym i ekstraktem z wanilii.
- Gorące mleko zdjąć z palnika, mieszając - wlewać powoli budyń, a następnie ustawić ponownie na małym gazie. Mieszać cały czas rózgą (trzepaczką), aż budyń zgęstnieje i się zagotuje (zaczną pojawiać się bąble).
- Ugotowany budyń wyłożyć na duży głęboki talerz, przykryć folią spożywczą i ostudzić.
- Przygotować prostokątną blaszkę o wymiarach ok: 28 cm x 24 cm (dno: ok. 26 cm na 21 cm): dno wysmarować odrobiną masła (aby papier przykleił się do formy) i wyłożyć papierem do pieczenia.
- Pierwsza część ciasta: Na dnie blaszki wyłożyć pierwszą warstwę herbatników, następnie rozsmarować** część budyniu (ok.1/3***). Ułożyć drugą warstwę herbatników, a na nich pierwszą warstwę (z dwóch) dżemu z czarnej porzeczki.
- Druga część ciasta: Ułożyć 3 warstwę herbatników i na nich rozsmarować 2 część budyniu (z trzech). Na budyń ponownie 4 warstwa herbatników i druga porcja dżemu.
- Trzecia, ostatnia część: Na dżemie ułożyć ostatnią warstwę ciastek, przykryć budyniem. Posypać wiórkami kokosowymi.
- Ciasto z budyniem i porzeczkami schłodzić kilka godzin w lodówce (a najlepiej całą noc). Przed podaniem można udekorować każdy kawałek świeżymi porzeczkami.