Puree z dyni nie jest daniem samym w sobie. Jest to składnik potrzebny do przygotowania różnych dyniowych dań. Za równo na słodko, jak i na słono. Poniżej prezentuję Wam przepis na aromatyczne puree z dyni z delikatnym posmakiem czosnku i rozmarynu, na bazie którego możecie przygotować pyszną zupę – krem, lub dyniowe risotto.
Jeśli potrzebujecie puree z dyni do słodkich potraw – pomińcie przyprawy. Skropcie tylko wnętrze dyni olejem rzepakowym, aby nie wysuszyło się podczas pieczenia. Nie wyrzucajcie również pestek z dyni. Zróbcie z nich chrupiącą zdrową przekąskę. Jeśli szukacie przepisu na przyprawę do dyni polecam “Domową przyprawę do dyni – Pumpkin Pie Spice“, którą możecie wykorzystać np. w przepysznym “Tiramisu z dyni“.
Składniki Puree z dyni:
- 1,3 kg – 1,5 kg dyni (użyłam Hokkaido)
- 1 główka czosnku*
- 4 gałązki rozmarynu*
- sól, świeżo mielony pieprz*
- olej rzepakowy lub oliwa
* przyprawy oraz oliwę (użyć bezzapachowy olej, jak np. rzepakowy) pominąć, jeśli Puree z dyni używać będziemy do dań na słodko
Przygotowanie puree z dyni:
Piekarnik nagrzać do 170°C (grzałka góra-dół).
Dynię umyć. Przekroić na pół w poziomie. Wydrążyć pestki (pestki zachować).
Wnętrze dyni ponacinać nożem na kształt kostek.
Główkę czosnku (bez obierania) również przekroić w poziomie na pół.
Wnętrze dyni wysmarować przekrojoną główką czosnku. Przyprawić dobrze solą, pieprzem. Skropić olejem.
Do każdej połówki dyni włożyć po dwie umyte gałązki rozmarynu i przekrojony czosnek.
Dynie położyć na blasze do pieczenia wyłożonej papierem.
Piec od około 45 minut do 1 godziny. Miąższ dyni powinien być mięciutki i łatwo odchodzić od skóry, podczas wydrążania łyżką. Jeśli dynia podczas pieczenia będzie się zbytnio rumienić, przykryjcie ją folią aluminiową, aby uniknąć przypalenia.
Usunąć rozmaryn i czosnek. (Upieczony czosnek jest pyszny, więc go zachowajcie do późniejszego dania lub skonsumujcie od razu :))
Jeszcze z ciepłej dyni wydrążcie miąższ przy pomocy łyżki i zmiksujcie blenderem na gładkie dyniowe puree.
Gotowe puree z dyni wykorzystajcie jako składnik do potraw z dyni, np. do “Dyniowych klusków leniwych (dyniowe kopytka leniwe)” lub w wersji BEZ PRZYPRAW do: “Tarty dyniowej” lub przepysznego “Tiramisu dyniowego“.