J

Jabłka zapiekane w cieście francuskim

Jabłka zapiekane w cieście francuskim

Jabłka zapiekane w cieście francuskim to pyszny, prosty i szybki w przygotowaniu deser – na dodatek bez białego cukru! Idealny kiedy odwiedzą nas niespodziewani goście. Najlepiej smakują na ciepło same, a od święta można je podać w towarzystwie gałki lodów waniliowych i odrobiny bitej śmietany.

Jabłka to najpopularniejsze polskie owoce. Dojrzewają późnym latem i jesienią. Ze względu na łatwe przechowywanie w chłodzie – świeże i chrupiące dostępne są również zimą. Nie tracą swoich walorów odżywczych i smakowych nawet do następnych zbiorów. Niemniej jednak okres jesienno-zimowy to niewątpliwe sezon na jabłka i właśnie wtedy powinniśmy po nie sięgać najczęściej.

Najlepsze są nasze polskie jabłka – takie od lokalnego rolnika, kupowane na straganie. Nie sięgajcie po jabłka, które przemierzają pół świata, aby trafić do naszych sklepów, bo to właśnie Polska jest światową potęgą w ich produkcji i eksporcie. W naszym kraju mamy świetne warunki glebowe i klimatyczne do produkcji jabłek, a ich historia na polskich terenach ma przeszło 900 lat.

Dlaczego warto jeść jabłka?

Jabłka to skarbnice witamin, minerałów i przeciwutleniaczy (witaminy A, C, potas, wapń i magnez). Poprawiają stan serca i naczyń krwionośnych, obniżając stężenie niechcianego cholesterolu LDL i znacznie zmniejszając ryzyko zawału.

Jabłka najlepiej zjadać ze skórką, gdyż to właśnie w niej znajduje się najwięcej pektyn, które oczyszczają organizm z substancji trujących.

Regulują też perystaltykę jelit, działając przeciw zaparciom. Pod skórką znajduje się również sporo witaminy C, wzmacniającej nasz układ odpornościowy. Ponadto jabłka ułatwiają przyswajanie wapnia przez organizm, wzmacniając tym samym  włosy, zęby i paznokcie.

Znane powiedzenie głosi: “An apple a day keeps the doctor away“, co na polski można przetłumaczyć: “dziennie jabłko konsumujesz i doktora nie widujesz” 🙂 Dlatego szczególnie jesienią i zimą powinniśmy polskie jabłka jadać jak najczęściej!

Oceń przepis!
Średnia: 0,00 (0 głosów) 0 głosy, średnia: 0,00 z 50 głosy, średnia: 0,00 z 50 głosy, średnia: 0,00 z 50 głosy, średnia: 0,00 z 50 głosy, średnia: 0,00 z 5
Opcja dostępna tylko dla zalogowanych użytkowników. ZALOGUJ SIĘ.
Loading...

Dodaj komentarz