Tarta z malinami na kruchym, orzechowym cieście z malinową pianką. Inspiracją do stworzenia tego deseru był austriacki Linzer Torte, czyli tarta z Linzu, charakteryzująca się kruchym, orzechowym spodem, nadzieniem malinowym i kratką z tego samego ciasta co spód. Początkowo to właśnie te ciasto chciałam przygotować, ale szkoda mi było zamieniać na dżem tak pięknych i jędrnych malin, jakie udało mi się kupić (gdyż to właśnie dżem malinowy stanowi nadzienie tarty z Linzu). Dlatego zrezygnowałam z tego pomysłu.
Postanowiłam, że upiekę coś innego. Zaczęłam od przygotowania ciasta kruchego z dodatkiem mielonych orzechów włoskich. Chciałam, aby mój spód był mocno orzechowy. Do tarty planowałam zużyć cały koszyczek malin, ale wiedziałam, że nie mogę wszystkich surowych owoców wrzucić na spód, dlatego część zmiksowałam i przetarłam przez sito (aby pozbyć się pestek), połączyłam z cukrem, skrobią kukurydzianą, sokiem i skórką z cytryny. Rozsmarowałam na podpieczonym orzechowym spodzie i rozłożyłam resztę malin. Upiekłam i ostudziłam. Ponieważ rant ciasta kruchego był wyższy niż nadzienie malinowe, zdecydowałam, że uzupełnię je bitą śmietaną, którą połączyłam z malinową galaretką. W tak powstałą piankę malinową powciskałam garść jagód, jakie zostały mi po robieniu “Pierogów z borówkami” (zamiast borówek dałam jagody). Całość udekorowałam orzechami włoskimi oraz zielonymi listkami. Wyszło pięknie i pysznie!
Tarta z malinami na kruchym, orzechowym cieście z malinową pianką
Składniki kruchego spodu:
- 150 g orzechów włoskich, obranych
- 170 g mąki pszennej
- szczypta soli (używam domowej soli waniliowej)
- 2 łyżki cukru (ok. 40-50 g)
- 1 zimne jajo L
- 115 g zimnego masła 82%
- 1 łyżeczka domowego ekstraktu z wanilii
- 1 łyżka zimnej kwaśnej śmietany
Składniki nadzienia malinowego:
- 500 g malin
- skórka starta z połowy cytryny
- 1 łyżka soku z cytryny
- 3 łyżeczki skrobii kukurydzianej
- 4 łyżki cukru
- 2 łyżki płatków migdałów
- 1 galaretka malinowa + 250 ml wrzątku + 330 ml śmietanki 30%
- do dekoracji: garść jagód, kilka orzechów włoskich, listki świeżej mięty
Przygotowanie Tarty z malinami:
- Przygotować orzechowe ciasto kruche: Orzechy włoskie rozdrobnić w malakserze na drobno (nie miksować długo, gdyż z orzechów zacznie wydzielać się olej). Wsypać mąkę, sól, cukier, dodać jajo, zimne masło w kawałkach i ekstrakt z wanilii. Używając trybu pulsacyjnego w robocie, połączyć wszystko na kształt kruszonki. Wlać śmietanę i ponownie bardzo krótko zmiksować (długie ugniatanie ciasta spowoduje otrzymanie twardego, a nie kruchego ciasta). Masa powinna zacząć się kleić do siebie. Uformować szybko kulę, spłaszczyć, owinąć folią spożywczą i schować do lodówki na 30 minut.
- 150 g orzechów włoskich, obranych
- 170 g mąki pszennej
- szczypta soli (używam domowej soli waniliowej)
- 2 łyżki cukru (ok. 40-50 g)
- 1 zimne jajo L
- 115 g zimnego masła 82%
- 1 łyżeczka domowego ekstraktu z wanilii
- 1 płaska łyżka zimnej kwaśnej śmietany
- Ciasto wyjąć z lodówki, rozwałkować pomiędzy dwoma arkuszami papieru do pieczenia na placek o średnicy większej, niż średnica formy na tartę.
- Wyłożyć formę ciastem (dno i boki). Dokładnie podociskać ciasto do formy (szczególnie na styku dna z bokami), przykryć papierem do pieczenia, obciążyć kulami ceramicznymi lub suchą fasolą (lub suchym ryżem) i wstawić do lodówki na 20 minut. W tym czasie nastawić piekarnik na 180°C (termoobieg).
- Wstawić tartę do nagrzanego pieca i piec przez 15 minut. Zdjąć papier z obciążeniem i dopiec kolejne 5-7 minut.
- Przygotować nadzienie malinowe: 200 g malin zmiksować w blenderze. Przecisnąć przez sito. Wymieszać z sokiem i skórką z cytryny, skrobią kukurydzianą i cukrem.
- 200 g malin
- skórka starta z połowy cytryny
- 1 łyżka soku z cytryny
- 3 łyżeczki skrobii kukurydzianej
- 4 łyżki cukru
- Na podpieczonym spodzie rozsmarować zmiksowane maliny. Rozłożyć pozostałe owoce, posypać płatkami migdałowymi. Wstawić do pieca na 15-18 minut.
- 300 g malin
- 2 łyżki płatków migdałów
- Przygotować malinową piankę: W międzyczasie galaretkę zalać wrzątkiem, wymieszać. Ostudzić. Gdy będzie zimna i będzie miała konsystencję surowego białka, zacząć ubijać śmietankę (ciasto powinno być już upieczone i ostudzone). Pod koniec ubijania, będąc na najwyższych obrotach miksera, cienką strużką wlać zimną galaretkę. Wylać na ciasto*. Powciskać lekko rozgniecione jagody, udekorować paroma orzechami. Schować do lodówki. * Resztę musu, która zostanie przelać do kieliszków (można włożyć mrożone lub świeże owoce do środka) i schować do lodówki do stężenia.
- 1 galaretka malinowa
- 250 ml wrzątku
- 330 ml śmietanki 30%
- do dekoracji: garść jagód, kilka orzechów włoskich, listki świeżej mięty