Czym jest confit?
Confit to stara metoda przygotowywania produktów, pochodząca z kuchni francuskiej, polegająca na długim, powolnym gotowaniu w niskiej temperaturze, aż do kompletnego rozmiękczenia produktu. Kiedyś, kiedy nie było lodówek, głównym celem konfitowania była możliwość długiego przechowywania tak przygotowanej żywności, głównie mięsa. Doznania smakowe były na drugim miejscu. Obecnie metodę konfitowania stosuje się właśnie dla walorów smakowych. Niebywała miękkość i soczystość, która towarzyszy potrawom konfitowanym sprawiła, że szefowie kuchni zaczęli rozszerzać tę metodę na inne produkty takie jak warzywa czy owoce.
Skąd pochodzi słowo Confit?
Słowo Confit pochodzi od francuskiego słowa Confire, które oznaczało “zachować, konserwować” albo poprzez nacieranie solą i następnie powolne gotowanie w tłuszczu jak w Confit de Canard, albo jako piklowanie w soli, occie lub alkoholu, jak to ma miejsce w przypadku Confit d’Oignons, albo jako kandyzowanie w cukrze lub syropie cukrowym, jak w przypadku Fruits Confits.
Obecnie pod pojęciem Confit znajdują się wszystkie potrawy (zarówno mięsne, jak z owocami czy warzywami), które gotowane są do momentu, aż zaczynają być bardzo miękkie, zaczynają się rozpadać, rozpływać się w ustach. Przykładowo Confit de pommes to wolno gotowany deser jabłkowy. Confit de tomates odnosi się do wolno karmelizowanych pomidorów. Confit de poireaux to gotowane w maśle, mięciutkie pory. Jeśli francuski szef kuchni dzisiaj poprosi, aby “ugotować na confit” np. kawałek mięsa, to nie będzie to znaczyło, że należy je zalać warstwą tłuszczu, lecz upiec do momentu, aż zacznie się rozpadać po lekkim dotknięciu łyżką.
Confit z kaczki, czyli kacze uda w conficie
Najbardziej popularny na świecie confit to confit z nogi kaczki, które wcześniej posolone, zalewane są kaczym tłuszczem i wolno gotowane przez wiele godzin. Ja dzisiaj proponuję przepis na przepyszne kacze nogi w conficie z oleju roślinnego (rzepakowego) wolno gotowane w piekarniku. Wcześniej ten sam przepis próbowałam zrobić na gazie, ale niestety utrzymanie bardzo niskiej temperatury okazało się nieosiągalne. Skutkowało to ciągłym zagotowywaniem się oleju. Po 2 godzinach kacze nogi wyglądały jak po smażeniu w głębokim tłuszczu – były ciemne, z bardzo wysmażoną, chrupiącą, ale suchą skórką. Na dodatek wysoka temperatura usunęła całą wilgoć z mięsa i przez to udka sporo straciły na swej objętości i mocno wysuszyły się w środku. Nie było nawet po co wrzucać ich na patelnię.
Confitowanie w oleju polega bowiem na powolnym gotowaniu w oleju w niskiej temperaturze, aby po kilku godzinach otrzymać rozpadające się i soczyste mięso, ale z praktycznie bladą i miękką skórką, która to powinna nabrać koloru oraz zrobić się chrupiąca dopiero po podsmażeniu (czy też podpieczeniu) bezpośrednio przed podaniem.
Dlatego confit z kaczki z piekarnika jest lepszym rozwiązaniem. Kacze uda w conficie można również przygotować w wolnowarze, ale to już temat na kolejny wpis.
Dzisiejszy przepis na confit z kaczki
Dzisiejszy przepis na Confit z kaczki, to moje ulubione popisowe danie, które lubię przygotowywać na rodzinne imprezy (zwiększając odpowiednio ilość kaczych nóg). Głównie ze względu na smak, prostotę i możliwość przygotowania dania z wyprzedzeniem, co w przypadku wszelkim imprez jest bardzo pożądane. Kacze uda dzień przed gotowaniem obtaczane są w przepysznej marynacie a po nocy spędzonej w lodówce, zanurzane w oleju i wolno gotowane przez 6-8 godzin w niskiej temperaturze.
Mięciutkie i soczyste kacze uda z confitu można od razu podsmażyć na patelni do zrumienienia skóry i podać na obiad. Confit z kaczki po ostudzeniu można trzymać w chłodzie przez parę tygodni, wyciągając z niego porcję kiedy nam pasuje. A ponieważ kacze uda w conficie najlepsze są, gdy postoją minimum tydzień, dlatego, przed imprezą, przygotowuje je tydzień wcześniej. Potem tylko podgrzewam je w piekarniku, gdzie nabierają przepięknego brązowego koloru.
Confit z kaczki, czyli kacze uda w conficie
Przepis na przepyszne kacze nogi w conficie z oleju roślinnego (rzepakowego) wolno gotowane w piekarniku. Confit z kaczki przepis na imprezy.
Składniki na Confit z kaczki:
- 6 udek z kaczki
- po 1 łyżeczce suszonych przypraw: cząber, gałka muszkatołowa zmielona, gorczyca, kminek, kolendra, majeranek, pieprz czarny ziarnisty
- 1 liść laurowy
- 1 łyżeczka soli gruboziarnistej*
- 5-10 l oleju rzepakowego
Jak przygotować Confit z kaczki:
- W młynku do kawy zmielić po 1 łyżeczce przypraw wraz z liściem laurowym. Przełożyć do miseczki i wymieszać z łyżeczką soli gruboziarnistej*.
- Kacze uda (jeśli mają fragmenty piór należy opalić) umyć, wysuszyć ręcznikiem. Wysmarować marynatą, masując uda przy okazji. Przełożyć do naczynia, zamknąć i wstawić do lodówki na 12 godzin*.
- Piekarnik nagrzać do 80°C (grzałka góra-dół). Uda kacze wyjąć z lodówki, osuszyć ręcznikiem papierowym z nadmiaru wody i ułożyć (skórą do góry) w garnku o grubym dnie, którego można używać w piekarniku (u mnie garnek żeliwny). Zalać olejem rzepakowym w takiej ilości, aby całkowicie przykrył udka.
- Wstawić do nagrzanego piekarnika bez przykrywki i piec minimum 6 godzin lub do momentu, aż mięso z kaczki zrobi się miękkie i zacznie odchodzić od kości (ja piekę trochę dłużej).
- Gotowy confit z kaczki bardzo ostrożnie wyjąć z piekarnika. Uda kacze powinny być blade, a skórka powinna być miękka. Na tym etapie można wyciągnięte kacze udka podsmażyć na patelni do zrumienienia skóry i podawać. Confit z kaczki można ostudzić i trzymać w chłodzie przez parę tygodni, wyciągając z niego porcję kiedy będzie potrzeba. Kacze uda w conficie najlepsze są, gdy postoją minimum tydzień. Większą ilość udek kaczych podpiekam w piekarniku.
- Odgrzewanie kaczych udek w piekarniku: Piekarnik nagrzać razem z blachą do 200°C (termoobieg). Gorącą blachę ostrożnie wysmarować odrobiną oleju z confitu. Uda wyciągnąć z oleju, wyłożyć na nagrzaną blachę skórą do góry. Piec w piekarniku ok. 30-35 minut, aż się zarumienią i będą gorące w środku. Podawać z dowolnymi dodatkami. Ja lubię podawać z kaszą i dwoma sosami ("Sos ze śliwek i żurawin" i "Aromatyczny sos z kaczki")).