Barszcz czerwony – mocny i intensywny barszcz ugotowany na burakach pieczonych w piekarniku z dodatkiem garści suszonych grzybów. Pyszny i rozgrzewający. Ulubiony przez całą rodzinę, szczególnie w okolicach Bożego Narodzenia, gdzie gotuję go w wersji bez majeranku (zobacz “Wigilijny barszcz z pieczonych buraków“).
Czysty Barszcz czerwony wspaniale smakuje z domowymi uszkami z grzybami, jak również podawany z pieczonymi uszkami z ciasta kruchego czy kawałkiem ciepłego
kulebiaka z kapustą i pieczarkami.
Barszcz czerwony polecam na obiad lub kolację. Świetnie rozgrzeje nas i doda energii w pochmurne i chłodne dni.
Barszcz czerwony
Przepis na Barszcz czerwony. Intensywny barszcz ugotowany na burakach pieczonych w piekarniku z suszonymi grzybami. Barszcz czerwony czysty.
Składniki:
- 2 kg buraków czerwonych (nie z marketu*)
- 3 małe jabłka deserowe (Ligol, Rubin, Jonatan, Gala – ok. 380 g)
- 2 duże marchewki
- 1 korzeń pietruszki
- pół małego selera
- 2 ząbki czosnku
- 2 małe cebule
- 40 g suszonych prawdziwków (borowików)
- 2,3 litra wody
- sok z 0,5 cytryny (lub ocet)
Przyprawy:
- 1 liść laurowy
- 3 ziarenka ziela angielskiego
- 20 ziarenek czarnego pieprzu
- 1 łyżeczka suszonego majeranku
- sól, świeżo mielony pieprz
Przygotowanie
- Piekarnik nagrzać do 190°C (grzałka góra-dół).
- Nieobrane buraki dobrze umyć, osuszyć i każdego zapakować do folii aluminiowej (jeśli buraki są mniejsze - można po 2-3 razem). Wstawić do nagrzanego piekarnika i piec do miękkości 60-90 minut (w zależności od wielkości buraków).
- Nieobrane jabłka umyć, osuszyć i podobnie jak buraki, każde zapakować w folię aluminiową i wstawić do pieca na 30 minut przed końcem pieczenia buraków.
- W czasie pieczenia buraków nastawić wywar: Marchewki, pietruszkę, seler obrać, umyć i pokroić na kawałki. Czosnek obrać. Obrane cebule opalić na palniku. Wrzucić wszystko do dużego garnka. Dodać suszone borowiki, liść laurowy, ziele angielskie i ziarenka pieprzu. Wlać 2,3 l wody. Zagotować. Zmniejszyć ogień i gotować około 30-40 minut (do miękkości warzyw).
- Upieczone buraki obrać, pokroić na kawałki. Dodać do gorącego wywaru razem z jabłkami w całości. Dodać majeranek i przyprawić sporą ilością świeżo mielonego pieprzu.
- Zagotować, a następnie szybko zmniejszyć gaz i gotować na małym ogniu przez około 10 minut (nie doprowadzając do wrzenia).
- Ostudzić. Barszcz czerwony schować w chłodne miejsce na minimum 6 h, a najlepiej na całą noc.
- Na drugi dzień barszcz czerwony dokładnie przecedzić (w warzywach będzie sporo płynu, więc przecedzone warzywa można jeszcze potrzymać na sicie, aby odzyskać go jak najwięcej). Przecedzony barszcz czerwony podgrzać na małym ogniu, przyprawić solą, sokiem z cytryny/octem i ewentualnie pieprzem.
- Podawać np. z "Pieczonymi uszkami z kapustą i pieczarkami" lub "Uszkami z grzybami".