Rosół z kaczki najczęściej gotuje się z połowy tuszki (korpusu z szyją, jednym skrzydłem i nogą). Ponieważ ja nogi z kaczki potrzebuję do innych dań (do przygotowania aromatycznego sosu z kaczki lub do confitu z kaczki), zamiast nogi daję drugie skrzydło. Dzięki temu z jednej całej kaczki mam kilka obiadów.
Rosół z kaczki jest tłustą zupą, ale w prosty sposób możecie go odtłuścić (szczegóły w przepisie).
Kiedyś nie byłam fanką rosołu z kaczki. Najzwyczajniej mi nie smakował, a wszystko przez brak dwóch przypraw, dzięki którym “nieprzyjemnie pachnący rosół”, nabiera wspaniałego aromatu. To dodatek kilku goździków i lubczyku powoduje kompensacje charakterystycznego zapachu rosołu z kaczki i sprawia, że w całym domu pięknie pachnie.
Rosół z kaczki podaję z mięsem z gotowania rosołu, natką pietruszki oraz łyżką sosu ze śliwek i żurawin. Nie próbowaliście jeszcze? Skosztujcie koniecznie 🙂
Rosół z kaczki
Przepis na rosół z kaczki. Prosty i smaczny rosół z kaczki. Jak odtłuścić rosół z kaczki. Przepis na domowy rosół z kaczki.
Składniki na rosół z kaczki:
- korpus z kaczki, 2 skrzydła, szyja, tłuszcz (czyli to, co zostaje po wycięciu piersi i nóg z całej kaczki)
- włoszczyzna (3 marchewki, 2 pietruszki, mały seler, 1 por- jasna część)
- 2 cebule
- 5 goździków
- 3 ziela angielskie
- 2 duże listki laurowe
- 1 płaska łyżka suszonego lubczyku
- zimna woda
Przygotowanie rosołu z kaczki:
- Aby ugotować rosół z kaczki, umyte części z kaczki przełożyć do dużego garnka. Zalać zimną wodą, tylko do przykrycia mięsa. Gotować na małym ogniu bez pokrywki przez 1 godzinę.
- Włoszczyznę obrać, umyć, pokroić na kawałki (seler na ćwiartki, korzenie na 2-3 części). Cebulę opalić na gazie, aż będzie czarna. Dodać wszystkie warzywa do rosołu. Podlać wodą w razie konieczności. Dorzucić przyprawy (goździki, ziele angielskie, liście laurowe, lubczyk) i kontynuować gotowanie przez kolejne 2 godziny na małym ogniu (rosół z kaczki powinien delikatnie pyrkać). Po tym czasie warzywa powinny być miękkie a mięso odchodzić od kości (jeśli tak nie jest, gotujcie dalej).
- Ugotowany rosół z kaczki odcedzić. Przyprawić solą (wrzucam 1 łyżeczkę soli) i świeżo mielonym pieprzem. Jeśli chcecie rosół odtłuścić, zobaczcie wskazówki poniżej.
- Rosół z kaczki podawać z makaronem, mięsem z gotowania rosołu i natką pietruszki. Świetnie smakuje z łyżką sosu ze śliwek i żurawin (nie próbowaliście? spróbujcie koniecznie :))