Piersi z kaczki są bardzo proste i szybkie do przygotowania. Do tego smaczne i efektowne. Są tanie, jeżeli kupicie całą kaczkę, co gorąco Wam polecam (koszt kaczki to ok. 8-9 zł/kg). Dzielenie kaczki na części nie jest trudne. Z całej, jednej kaczki wycinamy 2 nogi i dwie piersi ze skórą, a z tego co zostaje (korpus, 2 skrzydła, szyja i tłuszcz) robimy aromatyczny rosół z kaczki.
Aby przygotować piersi z kaczki, należy je najpierw obsmażyć na patelni (o technikach smażenia kaczki pisałam tutaj), a następnie włożyć do nagrzanego pieca na kilka minut. Potem koniecznie należy je zostawić, aby odpoczęły. Pozwala to ustabilizować soki w środku mięsa (kaczka pokrojona od razu po wyjściu z pieca straci swoje soki, a nam zależy aby je zachować).
Sekretem prawidłowo przygotowanej kaczki jest to, aby jej nie wysuszyć (czyli nie przeciągnąć). Wówczas będzie szara i gumowa. Kaczka powinna być soczysta i różowa w środku. Piersi z kaczki podaje z sosem ze śliwek i żurawin (przepis na sos do kaczki tutaj) w towarzystwie puree ziemniaczanego.
Piersi z kaczki z sosem ze śliwek i żurawin
Soczyste piersi z kaczki z sosem ze śliwek i żurawin. Przepis na piersi z kaczki. Smażone piersi z kaczki i dopiekane w piekarniku. Piersi z kaczki z sosem.
Składniki piersi z kaczki:
- 3 piersi z kaczki ze skórą
- olej rzepakowy
- sól morska, świeżo mielony czarny pieprz
- sos ze śliwek i żurawiny
Przygotowanie piersi z kaczki:
- Piersi z kaczki powinny mieć temperaturę pokojową. Należy je zatem odpowiednio wcześniej wyciągnąć z lodówki.
- Piekarnik nagrzać razem z blachą do 200°C (termoobieg).
- Piersi z kaczki, umyć, osuszyć ręcznikiem papierowym. Odciąć nadmiar skóry wystający poza pierś. Skórę na piersi delikatnie ponacinać (w odstępach ok. 1 cm).
- Przyprawić solą i pieprzem z obydwu stron.
- Patelnię z grubym dnem postawić na średnio-dużym ogniu. Na zimnej patelni położyć piersi z kaczki skórą do dołu. Smażyć 5 minut rumieniąc skórkę i wytapiając tłuszcz ze skóry (w zależności od ilości tłuszczu, może być konieczne zlanie wytopionej części tłuszczu w połowie smażenia).
- Piersi z kaczki delikatnie obrócić na drugą stronę i smażyć niecałą minutę (ok. 30 sekund).
- Piersi z kaczki przełożyć na rozgrzaną blaszkę do pieczenia (jeśli używacie patelni, którą można wkładać do piekarnika, możecie użyć jej zamiast rozgrzanej blaszki) ponownie skórą do dołu i wstawić do nagrzanego pieca na 8 minut.
- Piersi wyciągnąć z piekarnika, luźno przykryć folią aluminiową i pozostawić na ok. 4-5 minut, aby kaczka odpoczęła a soki ustabilizowały się (folia chroni przed utratą ciepła). Podczas odpoczywania kaczka będzie się jeszcze dopiekać.
- W między czasie podgrzać sos ze śliwek i żurawin.
- Na talerzach (najlepiej talerze podgrzać, jeśli macie taką możliwość - wiele zmywarek ma funkcje podgrzewania talerzy; można również wyciągnąć świeżo umyte talerze ze zmywarki, które też będą ciepłe) rozsmarować łyżkę sosu. Na sosie ułożyć pokrojone w grube plastry piersi z kaczki. Podawać np. z puree z ziemniaków (ugotowane ziemniaki utłuc i wymieszać z masłem i mlekiem).
Ja piekę znacznie dłużej filety z kaczki… Nigdy nie była wysuszona ale chętnie spróbuje też takiej…Piękna prezencja 🙂
🙂 wczoraj w Masterchefie też uczestnicy podawali piersi z kaczki i też byli zadowoleni ze stopnia wysmażenia. Jurorzy jednak stwierdzili, że była trochę przeciągnięta i lekko twarda 🙂 Dlatego czasami warto zmieniać swoje przyzwyczajenia i sprawdzać inne sposoby 🙂 Dlatego zachęcam Cię to spróbowania mojej wersji. A dodam, że moje sposoby opieram wyłącznie na wiedzy zaczerpniętej od światowych autorytetów kulinarnych 😉