Kulebiak z kapustą z pieczarkami na cieście półkruchym, podawany z pysznym, rozgrzewającym “Barszczem czerwonym“.
Pomysł na ten przepis zrodził się tak na prawdę z małego lenistwa 🙂 Przygotowując bowiem “Pieczone uszka z kapustą i z pieczarkami“, nie chciało mi się lepić drugiej porcji ciasta, dlatego rozwałkowałam je tylko, wyłożyłam resztę farszu, zawinęłam w roladę, nacięłam i upiekłam. Wyszło pysznie!
Cechą charakterystyczną tego kulebiaka i jednocześnie różnicą w stosunku do wspomnianych wyżej uszek pieczonych jest mniejsza ilość ciasta a większa ilość farszu, jaka przypada na jedną porcję. Dlatego jeśli bardziej gustujecie w chrupiącym cieście, wybierzcie “Uszka pieczone“. Jeśli wolicie mniej ciasta – wybierzcie kulebiak. A jeśli nie wiecie co wolicie, zróbcie tak jak ja – z jednej części ulepcie uszka a z drugiej kulebiak 🙂 Dopasujcie tylko odpowiednio czas pieczenia. Kulebiak bowiem piekłam dłużej niż same uszka.
Kulebiak z kapustą i pieczarkami
Przepis na Kulebiak z kapustą z pieczarkami. Kulebiak z kapustą z pieczarkami na cieście półkruchym, podawany z czystym Barszczem czerwonym.
Składniki na ciasto kruche (półkruche):
- 3 szklanki mąki pszennej (470 g)
- 1/2 łyżeczki soli
- 150 g masła
- 4 łyżki jogurtu naturalnego
- 2 żółtka (białka zachować)
Farsz:
- 400 g kapusty kiszonej (po odciśnięciu miałam ok. 230 g)
- 1 listek laurowy
- 1 ziarenko ziela angielskiego
- 400-500 g pieczarek
- 1 duża cebula
- 3 łyżki oleju rzepakowego
- 1/4 łyżeczki soli
- 1/2 łyżeczki mielonego czarnego pieprzu
Dodatkowo:
- 2 białka
- mak lub kminek do posypania
Kulebiak z kapustą z pieczarkami - Przygotowanie:
- Przygotować ciasto kruche (półkruche): Do misy robota kuchennego z zamontowanymi nożami do siekania przesiać mąkę, dodać sól, zimne masło pokrojone w kostkę. Zmiksować krótko pulsacyjnie, do otrzymania okruszków. Dodać żółtka i jogurt. Ponownie zmiksować pulsacyjnie. Wyłożyć ciasto na blat i zlepić wszystko w kulę (ciasto powinno być miękkie i dać się łatwo zlepić. Jeśli będzie twarde, kruche i nie będzie się łączyć, dodajcie więcej jogurtu zaczynając od połowy łyżki). Kulę przeciąć na pół i każdą połówkę spłaszczyć w dysk (najlepiej nadając kształt prostokąta - dzięki temu taki kształt pozostanie po rozwałkowaniu), owinąć folią spożywczą i włożyć do lodówki na czas przygotowania farszu (ciasto w tej formie można przechowywać w lodówce do 3 dni, lub w zamrażarce do 3 miesięcy).
- Przygotować farsz: Kapustę kiszoną porządnie odcisnąć. Drobno posiekać nożem. Przełożyć do szerokiego rondla. Podlać wodą (tak do połowy poziomu kapusty - u mnie ok. 300 ml wody). Dodać liść laurowy i ziele angielskie. Zagotować. Zmniejszyć ogień do minimum, przykryć i gotować do miękkości kapusty, mieszając od czasu do czasu (w razie potrzeby dolać odrobinę wody jeśli będzie za sucho) - ok. 40 minut.
- Pieczarki oczyścić, cebulę obrać. Pokroić wszystko w drobną kostkę. Na dużą nieprzywierającą patelnię wlać olej, wrzucić cebulę. Dodać szczyptę soli i smażyć na małym ogniu bez rumienienia, aż cebula się zeszkli. Następnie wrzucić pieczarki, smażyć mieszając, aż pieczarki zmiękną a puszczony sok odparuje.
- Dorzucić ugotowaną kapustę (bez listka i ziela), chwilę przesmażyć wszystko razem. Dodać ok. 1/4 łyżeczki soli i czarny mielony pieprz. Spróbować. W razie potrzeby doprawić. Gotowy farsz ostudzić.
- Piekarnik nagrzać do 180°C (termoobieg).
- Porcję ciasta rozwałkować na kształt prostokąta pomiędzy dwoma arkuszami papieru do pieczenia na grubość ok. 3-4 mm. Na środku ułożyć połowę farszu. Zwinąć w roladę. Zlepić brzegi. Przenieść na blachę. Ponacinać nożem na ok. 2 cm porcje.
- Posmarować rozkłóconym białkiem. Posypać kminkiem lub makiem. To samo powtórzyć z drugą porcją ciasta.
- Piec około 45 minut na złoty kolor. Podawać na ciepło lub na zimno. Najlepsze są tego samego dnia. Obowiązkowo z barszczem czerwonym.