K

Kasza quinoa z warzywami

Dodaj do Ulubionych

Kasza quinoa z warzywami to świetny pomysł np. na kolacje.
Kasza quinoa (komosa ryżowa) ceniona jest ze względu na ogromną zawartość bezglutenowego białka. Jej ziarna bogate są w żelazo, fosfor, potas, cynk, witaminę E i witaminy z grupy B. Kasza quinoa wykazuje działanie przeciwgrzybiczne, antywirusowe i przeciwzapalne.
Nasiona komosy ryżowej zawierają doskonale zrównoważoną kompozycję wszystkich ośmiu aminokwasów, które pokrywają się z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Składniki:

(2 porcje)

  • 80  g quinoa
  • 30  g migdałów w płatkach
  • 1/3 dużego ogórka zielonego
  • 1/3 czerwonej papryki pokrojonej w kostkę
  • 5-7 pomidorków koktajlowych
  • spora garść posiekanej cebulki dymki
  • Sok z 1/2 limonki
  • oliwa lub olej (mogą być smakowe – ja miałam oliwę z chilli)
  • sól, pieprz

 

Przygotowanie:

Kaszę ugotuj wg. instrukcji na opakowaniu. Odcedź i ostudź na szerokim talerzu.

Migdały upraż na suchej patelni teflonowej, aż nabiorą złotego koloru.

Ogórka umyj i przy pomocy obieraczki do warzyw obierz skórkę, zostawiając co drugi pasek (uzyskamy ogórka obranego w paski).
Przekrój wzdłuż, łyżeczką wydrąż nasiona, pokrój w pół księżyce i dodaj do miski wraz z migdałami.

Pomidorki pokrój w ćwiartki dodaj do reszty razem z papryką, cebulką dymką, ostudzoną kaszą quinoa.
Posól, popieprz, dodaj sok z limonki oraz polej oliwą.
Wymieszaj wszystko i podawaj.

kasza-quinoa-z-warzywami-gordon-ramsay-moja-delicja

Oceń przepis!
Średnia: 0,00 (0 głosów) 0 głosy, średnia: 0,00 z 50 głosy, średnia: 0,00 z 50 głosy, średnia: 0,00 z 50 głosy, średnia: 0,00 z 50 głosy, średnia: 0,00 z 5
Opcja dostępna tylko dla zalogowanych użytkowników. ZALOGUJ SIĘ.
Loading...
  1. New Galatea says:

    Wszystko dobrze, danie smaczne i zdrowe. Jest jednak jedno ale-niezależne od ciebie. Piszesz aby odcedzić quinoa po przygotowaniu wg przepisu na opakowaniu. Nie wiem od jakiego producenta/dostawcy masz ziarna quinoa ale ich się nie gotuje w taki sposób, gdyż po odcedzeniu większość wartości spłynie do zlewu wraz z resztą wody 🙁 quinoa jak zresztą ryż,kaszę …) przygotowujemy tak :
    Nasiona quinoa pokryte są związkiem chemicznym o gorzkim smaku, zwanym saponiną. Aby pozbyć się goryczki, należy je przed gotowaniem dokładnie opłukać. W tym celu umieszczamy nasiona w sicie o drobnych oczkach i przepłukujemy pod strumieniem zimnej wody, mieszając cały czas palcami. Jeśli zależy nam na wydobyciu charakterystycznego, orzechowego posmaku komosy, możemy pozostawić nasiona do wyschnięcia i przed gotowaniem podprażyć je przez ok. 5 minut na suchej patelni, na średnim ogniu, cały czas mieszając.
    Opłukaną komosę/quinoa umieszczamy w rondelku, zalewamy wodą w proporcji 2 części wody na 1 część nasion, doprowadzamy do wrzenia. Zmniejszamy ogień, przykrywamy i gotujemy na małym ogniu ok. 12 min, aż quinoa WCHŁONIE CAŁĄ WODĘ. Ziarenka powinny stać się lekko przezroczyste, z wyraźnie widocznymi białymi, spiralnymi „ogonkami” (te „ogonki” to kiełki).
    Nie odbierz mojego komentarza, proszę, jako pouczania czy wymądrzania się. Chcę tylko pomóc twoim czytelnikom. Pozdrawiam i życzę smacznego. Masz wspaniałe przepisy 🙂

Dodaj komentarz