Święta coraz bliżej. Czas pomyśleć o świątecznych dekoracjach. Ostatnio bardzo modnym ciastem zdobiącym stół świąteczny stał się Bezowy wieniec wigilijny (Bezowy wieniec świąteczny), czyli beza Pavlovej właśnie w kształcie wieńca.
Moja wersja wieńca bezowego jest z dodatkiem ciemnego, gorzkiego kakao, równoważącego słodycz bezy. Do tego wiśnie w żelu aromatyzowane świąteczną przyprawą do piernika, gotowane w soku pomarańczowym z dodatkiem likieru Cointreau oraz krem z mascarpone i bitej śmietany.
Tort bezowy w kształcie wieńca oprószyłam płatkami migdałów, liofilizowanymi truskawkami (możecie pominąć jeśli chcecie), gorzką czekoladą i cynamonem. Deser wyszedł przepyszny!
Przepięknie się prezentuje. Wszystkim smakuje. W szczególności tym, którzy za bezami nie przepadają 🙂 Obowiązkowe “must have” na święta!
Polecam również drugą wersję Wieńca Bezowego – “Wieniec bezowy z świątecznymi owocami leśnymi”.
Bezowy wieniec wigilijny (Bezowy wieniec świąteczny)
Bezowy wieniec wigilijny. Bezowy wieniec świąteczny. Beza Pavlovej w kształcie wieńca. Tort bezowy z wiśniami w żelu z przyprawą piernikową.
Składniki bezowego wieńca wigilijnego:
- 6 białek M
- 350 g cukru zwykłego
- 2 płaskie łyżki skrobi kukurydzianej (NIE mąki kukurydzianej) - używam takiej
- 2 łyżki octu jabłkowego lub z białego wina
- 1 łyżka gorzkiego kakao
Świąteczne wiśnie w żelu:
- 240 g odsączonych wiśni ze słoika, nie w syropie (używam takich)
- 30 g cukru
- 100 g soku pomarańczowego
- 2 pełne nakrętki likieru pomarańczowego Cointreau
- 1 płaska łyżeczka żelatyny + 2 łyżki wody zimnej
- 1 płaska łyżka skrobi kukurydzianej (NIE mąki kukurydzianej) - używam takiej
- 2-3 spore szczypty przyprawy do piernika
Dodatkowo:
- 230 g śmietanki 30%, dobrze schłodzonej
- 200 g mascarpone, dobrze schłodzonego
- Płatki migdałów, gorzka czekolada, cynamon, liofilizowane truskawki (opcjonalnie)
Przygotowanie bezowego wieńca wigilijnego, świątecznego:
- Blachę do pieczenia wyłożyć papierem do pieczenia. Odrysować okrąg o średnicy 26 cm (odrysowuję dno tortownicy o takiej średnicy). Piekarnik nastawić na 150°C (grzałka góra-dół, bez termoobiegu).
- Do czystej, suchej metalowej miski (nie może być tłusta - warto miskę przetrzeć połówką cytryny, aby usunąć ewentualny tłuszcz) wlać białka (białka nie mogą zawierać odrobiny żółtka, bo będą trudności z ich ubiciem).
- 6 białek
- Ubijać na najniższych obrotach, aż się spienią (1-2 minuty).
- Zwiększyć obroty na średnie i ubijać białka na tzw. "miękkie szczyty" (z ang. "soft peaks"), czyli do momentu, gdy nie będą spływać z ubijaczki, ale będą się jej trzymać, a szczyt nie będzie sterczący, tylko opadnięty (ze sterczącym szczytem to są tzw. "stiff peaks").
- Zwiększyć obroty i cały czas miksując, dodawać po czubatej łyżce cukier, odczekując 30 sekund po każdym dodaniu. Zgarnąć szpatułką wszystko z boków i dna i ubijać jeszcze przez 5-6 minut, aż białka będą sztywne i błyszczące.
- 350 g cukru zwykłego
- Wlać ocet, przesiać skrobię i ubijać jeszcze z 3 minuty. Następnie przesiać kakao i już łyżką lub łopatką kilka razy (4- 5 razy) pokreślić w misce (nie chcemy wymieszać kakao w bezie, tylko stworzyć wstęgi kakaowe).
- 2 płaskie łyżki skrobi kukurydzianej (nie mąki)
- 2 łyżki octu jabłkowego lub z białego wina
- 1 łyżka gorzkiego kakao
- Kilkoma kleksami ubitych białek "przykleić" papier do blachy (nie będzie się papier ślizgał podczas wykładania bezy). Ubitą pianę wykładać delikatnie łopatką (kopiastą) lub duża łyżką przy wew. krawędzi odrysowanego okręgu (proponuje tylko, żeby pianę przenosić, ale nie formować jej, nie wygładzać i nie ruszać jej po ześlizgnięciu z łopatki).
- Zmniejszyć temperaturę w piekarniku do 120°C (grzałka góra-dół, bez termoobiegu) i wstawić blachę z bezą do nagrzanego piekarnika. Piec przez ok. 1 godzinę i 30 minut (bez powinna być chrupiąca z wierzchu i piankowa w środku - na ciepło może się wydawać mokra w środku). Zostawić w uchylonym piekarniku do ostudzenia (można na noc).
- Przygotowanie świątecznych wiśni w żelu: Żelatynę zalać dwiem łyżkami wody i odstawić do napęcznienia (na czas przygotowania reszty). Odsączone wiśnie przełożyć do rondelka, zasypać cukrem. W kubeczku wymieszać sok pomarańczowy, z likierem Cointreau, przyprawą piernikową i skrobią kukurydzianą. Wlać do wiśni. Wymieszać i zagotować. Gotować, mieszając przez 1 minutę (wiśnie powinny zgęstnieć). Zestawić z ognia i wmieszać napęczniałą żelatynę. Odstawić do ostudzenia (można przygotować dzień wcześniej - ostudzone wiśnie przechować w lodówce).
- 1 płaska łyżeczka żelatyny + 2 łyżki wody zimnej
- 240 g odsączonych wiśni ze słoika
- 30 g cukru
- 100 g soku pomarańczowego
- 2 pełne nakrętki likieru pomarańczowego Cointreau
- 1 płaska łyżka skrobi kukurydzianej (nie mąki kukurydzianej)
- 2-3 spore szczypty przyprawy do piernika
- Bezowy wieniec ostrożnie przełożyć na dużą paterę. Dobrze schłodzoną śmietankę wlać do misy miksera, chwilę ubijać. Do jeszcze płynnej wrzucić mascarpone i zmiksować, aż masa zgęstnieje. Krem wyłożyć na tort bezowy, porozkładać wiśnie w żelu. Posypać płatkami migdałów, pokruszonymi liofilizowanymi truskawkami (jeśli używacie), oprószyć startą gorzką czekoladą i odrobiną cynamonu (najlepiej przez sitko lub zetrzeć ze świeżego).
- 250 g śmietanki 30%, dobrze schłodzonej
- 200 g mascarpone, dobrze schłodzonego
- Płatki migdałów, gorzka czekolada, cynamon, liofilizowane truskawki (opcjonalnie)
Przepyszna beza. W ogóle cały deser jest idealny. Nie za słodki. My nie lubimy słodkich deserów. Bezy kojarzą się raczej bardzo słodko. Ale Twoje dodatki są dla nas idealnie dobrane. Kakao w bezie fajnie słodycz osłabia i te pyszne owocki. Uwielbiamy. No i najlepszy przepis na beze. Sama beza wychodzi perfecto :)))
Super! Bardzo się cieszę! Pozdrawiam 🙂
Uwielbiam bezy 😀 A do tego ma to taki piękny, świąteczny wygląd 😉