N

Najlepsze ciasto ucierane – cytrynowe z makiem i porzeczkami – Puszyste i wilgotne

Dodaj do Ulubionych

Przepisów na ciasta ucierane jest mnóstwo. Ja odkryłam przepis na najlepsze ciasto ucierane z dodatkiem maślanki, dzięki której ciasto wychodzi wyjątkowo puszyste i wilgotne, nawet po dwóch dniach. Ciasto wręcz rozpływa się w ustach. Dodatek cytryny, maku i porzeczek oraz delikatnej lukrowej polewy dodaje ciastu sporego uroku i smaku. Patrząc na nie, aż chce się je znów spróbować…

Składniki ciasta ucieranego:

  • 380 g mąki pszennej
  • 2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1 płaska łyżeczka sody oczyszczonej
  • 1/4 łyżeczka soli
  • 400 g cukru
  • 230 g miękkiego masła
  • 4 jaja
  • 300 ml maślanki

 

Dodatkowo:

  • skóra otarta z I cytryny (wyszorowanej i sparzonej)
  • 1,5 łyżki maku
  • masło i mąka do przygotowania formy
  • 140 g czerwonych porzeczek

 

Polewa:

  • 120 g cukru pudru
  • 1-3 łyżek soku z cytryny

Przygotowanie:

Nagrzewamy piekarnik do temp. 180°C (grzałka góra-dół).
Okrągłą formę o średnicy 23 cm smarujemy masłem i obsypujemy mąką (wysypując nadmiar, który nie przykleił się do mąki).

Suche składniki za wyjątkiem cukru przesiewamy do miski.
Miękkie masło ucieramy mikserem przez około 1 minutę. Następnie stopniowo dodajemy cukier, ucierając na białą, puszystą masę.
Dodajemy skórkę z utartej cytryny oraz mak.
Dodajemy po jednym jajku, w odstępach (ok. 20 sek), nie przerywając ucierania.
Następnie zmniejszamy obroty miksera i wrzucamy 1/4 suchych składników na zmianę z  1/4 ilości maślanki. Powtarzamy tę czynność do momentu połączenia wszystkich składników, pamiętając aby na tym etapie krótko miksować.

Gotowe ciasto przekładamy do formy. Na wierzchu układamy umyte, osuszone i oderwane ze szypułek porzeczki.
Pieczemy ok. 60 minut do tzw. suchego patyczka.

Przygotowujemy polewę:
Do głębokiego talerza wsypujemy cukier puder oraz 1-2 łyżki soku z cytryny. Mieszamy łyżką i obserwujemy konsystencję – ma być gęsta, ale lekko lejąca – taka, aby nałożona na łyżkę  wolno z niej spływała. Jeśli polewa jest zbyt gęsta dodajemy znów trochę soku i ponownie mieszamy. Czynność powtarzamy do momentu uzyskania zadowalającego efektu. Gotową polewą polewamy ostudzone ciasto (nakładamy polewę na łyżkę i trzymając ją nad ciastem pozwalamy jej spływać, tworząc na cieście esy-floresy). Dekorujemy makiem i porzeczkami.

 

źródło: Na podstawie przepisu z magazynu “Kuchnia”

Oceń przepis!
Średnia: 0,00 (0 głosów) 0 głosy, średnia: 0,00 z 50 głosy, średnia: 0,00 z 50 głosy, średnia: 0,00 z 50 głosy, średnia: 0,00 z 50 głosy, średnia: 0,00 z 5
Opcja dostępna tylko dla zalogowanych użytkowników. ZALOGUJ SIĘ.
Loading...
  1. Pingback:Маковый Бисквит со Смородиной Без Яиц

  2. carmella says:

    Aniu, wykorzystałam bazę przepisu – ciasto, ale dodałam odrobinę cynamonu i jabłka. Trochę się bałam czy ciasto wyrośnie z cięższym od porzeczki jabłkiem i dałam ich ciut zbyt oszczędnie. Następnym razem dam więcej ( ćwiartki pokroiłam na grubsze plastry). Wystarczyło posypać cukrem pudrem i pyszotka 🙂

  3. Justyna says:

    Czy do ciasta dodajemy 400 g cukru czy to błąd w przepisie ? Zrobiłam z połowy czyli 200 g i ciasto jest wystarczająco słodkie. Podszedł mi od dołu niewielki zakalec ale ciasto nie opadło jest takie jak w opisie, puszyste, wilgotne, bardzo smaczne. Zajadamy aż uszy się trzęsą 🙂 Na pewno zrobię go jeszcze w tym sezonie 🙂

    1. To nie jest błąd. Ma być 400 g cukru (przynajmniej tak podaje źródło). Sama nie przepadam za bardzo słodkimi ciastami, ale w tym cieście kompletnie nie czuć było, że jest czegoś za dużo. Każdy się zajadał i tylko o dokładkę prosił 🙂 Moim zdaniem taka ilość cukru równoważy gorzki smak maślanki.
      Bardzo się cieszę, że wypróbowałaś ten przepis i ciasto Ci wyszło puszyste i wilgotne 🙂 Super!

Dodaj komentarz