Kulki rybne w zalewie octowo-pomidorowej, czyli smażone pulpeciki z zielonego śledzia, zatopione w słodko-kwaśnym pomidorowym sosie. Im dłużej kulki śledziowe spędzają w zalewie, tym stają się lepsze.
Kulki rybne opiekane w pomidorach, to przekąska obowiązkowa w domu rodzinnym mojego Męża, podczas Świąt Bożego Narodzenia. Mama serwuje je zawsze na Wigilijnym stole, obok tych samych kulek rybnych, ale w samej zalewie octowej.
My uwielbiamy wersję pomidorową, wyjadaną bezpośrednio ze słoika. Najlepiej smakują, gdy wchłoną całe smaki z zalewy. Dlatego warto je przygotować parę tygodni przed podaniem.
Kulki rybne w zalewie octowo-pomidorowej stały się hitem, dla każdego kto ich skosztował. W szczególności dla tych, którzy w śledziach nie gustują 🙂 Przepis Mama rozdaje na prawo i lewo. Nie mogło więc go zabraknąć na Mojej Delicji 🙂
Kulki rybne w zalewie octowo-pomidorowej
Przepis na Kulki rybne w zalewie octowo pomidorowej. Kulki śledziowe w zalewie słodko-kwaśnej. Klopsy ze śledzia zielonego w zalewie pomidorowej.
Składniki:
- 1 - 1.5 kg filetów śledzia zielonego
- 1 średnia cebula
- 1 kajzerka + woda do namoczenia
- 1-2 jaja
- bułka tarta
- sól, świeżo mielony czarny pieprz
- olej rzepakowy do smażenia
Zalewa octowo-pomidorowa:
- 2 średnie cebule
- 2 szklanki wody (250 ml)
- 1/2 szklanki oleju rzepakowego (125 ml)
- 1/2 szklanki octu spirytusowego 10% (125 g)
- 1/2 szklanki cukru (100 g)
- 3 liście laurowe
- 1 łyżeczka mielonej słodkiej papryki
- 1 łyżeczki soli
- 6 kulek ziela angielskiego
- 1 słoiczek 200 g koncentratu pomidorowego
Przygotowanie:
- Przygotowanie zalewy: Cebule obrać, odkroić końce, pokroić w cienkie krążki, przełożyć do rondla. Dodać wszystkie pozostałe składniki zalewy. Zagotować. Zestawić z ognia.
- Bułkę porwać na 2-3 kawałki, przełożyć do miseczki, zalać zimną wodą. Pozostawić do namoczenia.
- Przygotowanie śledzi: Śledzie opłukać w zimnej wodzie, osuszyć, zdjąć skórę. Zmielić w maszynce do mielenia mięsa na drobnych oczkach. Cebulę obrać, odkroić końce i również zmielić. Przełożyć wszystko do miski. Dodać 1-2 jaja oraz dobrze odciśniętą bułkę kajzerkę. Przyprawić solą i świeżo mielonym pieprzem. Wyrobić, jak na mielone. Jeśli masa będzie zbyt płynna, dodać bułki tartej w takiej ilości, aby z masy można było lepić kulki.
- Mokrymi dłońmi uformować kulki rybne wielkości dużego orzecha włoskiego, a następnie obtaczać w bułce tartej.
- Kulki rybne - smażenie: Dużą, głęboką, nieprzywierającą patelnię rozgrzać. Wlać grubą warstwę oleju (kulki powinny w połowie być zanurzone). Gdy się zagrzeje, ostrożnie układać kulki rybne tak, aby nie były stłoczone. Smażyć partiami na rumiany kolor, na średnim ogniu (ok. 2 minuty na jednej stronie, następnie obrócić i kolejne 2 minuty na drugiej stronie; czas opiekania śledzi, może się zmienić w zależność od wielkości kulek i mocy palnika).
- Jedną kulkę wyjąć na talerzyk, przekroić i sprawdzić czy jest usmażona w środku. Jeśli tak, to pozostałe, usmażone kulki rybne wyciągnąć na talerze, wyłożone ręcznikiem papierowym (aby pozbyć się nadmiaru tłuszczu). Podobnie usmażyć resztę (dolewając olej, w razie potrzeby).
- Usmażone, ciepłe kulki rybne przełożyć do słoików i zalać ciepłą zalewą (jeśli kulki będą zimne, zalać zimną zalewą). Zakręcić. Gdy ostygną, schować do lodówki.
- Przechowywać w lodówce do 3-4 tygodni.