Gotując ostatnio bulion warzywny z dodatkiem pieczarek wg tego przepisu, otrzymałam bardzo esencjonalne warzywa (dla przypomnienia bulion gotowany jest z warzyw odpowiednio pociętych, dzięki temu wydobywamy maksimum smaku), których szkoda było wyrzucać. Postanowiłam je wykorzystać i wymyśliłam, że zrobię z nich z krokiety.
Warzywa z gotowania bulionu są dość słodkie, więc aby słodycz zbilansować wybrałam kapustę kiszoną. Do kapusty świetnie pasują pieczarki, które również były w bulionie. Aby ożywić trochę smak, dodałam listki świeżego tymianku i tak o to powstał przepis na moje Krokiety z kapustą i pieczarkami, czyli mój sposób na wykorzystanie resztek z gotowania bulionu warzywnego.
Krokiety z kapustą i pieczarkami świetnie się sprawdzą również na wigilijnym stole, a bulion warzywny z pieczarkami wg tego przepisu wykorzystajcie jako bazę np. do wigilijnej zupy grzybowej lub barszczu.
Krokiety z kapustą i pieczarkami – sposób na resztki z gotowania bulionu
Krokiety z kapustą i pieczarkami z dodatkiem warzyw wykorzystanych do gotowania bulionu warzywnego.
Składniki na ciasto naleśnikowe (podwójna porcja):
- 2 x 1 niepełna szklanka mleka (240 ml)
- 2 x 1.5 szklanki mąki (225 g)
- 2 x 1 duże jajo
- 2 x szczypta soli
- 2 x 1 niepełna szklanka wody (może być gazowana)
Nadzienie krokietów:
- 500 g pieczarek
- 500 g kapusty kiszonej
- warzywa z gotowania tego bulionu
- 1 cebula
- 1 liść laurowy
- 2 ziarna ziela angielskiego
- 1-2 łyżki listków świeżego tymianku
- sól morska, świeżo mielony czarny pieprz
Ponadto:
- 2 jaja
- 1 szklanka bułki tartej
- olej rzepakowy do smażenia
Przygotowanie:
- Przygotwać naleśniki: Wszystkie składniki na naleśniki oprócz wody zmiksować. Odstawić na min. 20 minut. Po tym czasie dolać połowę ilości wody i wymieszać. Sprawdzić konsystencję - ciasto ma się łatwo rozlewać na patelni. W razie potrzeby dolać więcej wody.
- Patelnię do naleśników rozgrzać. Posmarować cienką warstwą oleju ( używam pędzelka silikonowego). Chochlą nakładać porcję ciasta, równomiernie rozprowadzić po całej patelni. Smażyć z obydwu stron bez rumienienia. Usmażonego naleśnika odkładać na głęboki talerz odwrócony do góry dnem. W ten sam sposób usmażyć wszystkie naleśniki.
- Przygotować nadzienie: Kapustę kiszoną odcisnąć z wody, posiekać drobno nożem, włożyć do rondla wraz z listkiem laurowym i ziarenkami ziela. Podlać odrobiną wody i gotować pod przykryciem do miękkości kapusty (ok. 30-40 minut).
- Pieczarki oczyścić, pokroić w plastry. Na dużą patelnię z nieprzywierającą powłoką wlać 2 łyżki oleju, wrzucić cebulę pokrojoną w kostkę, dodać szczyptę soli i zeszklić. Dodać odsączone na sicie warzywa z bulionu, pieczarki, listki tymianku i smażyć na średnim ogniu, aż pieczarki będą miękkie i cały płyn odparuje, mieszając od czasu do czasu. Dorzucić odciśniętą ugotowaną kapustę (bez listka laurowego i ziela), wymieszać, przesmażyć z 1 minutę (aby odparować ewentualną jeszcze wodę z kapusty). Przyprawić sporą ilością świeżo mielonego czarnego pieprzu. Spróbować. Doprawić solą, jeśli jest potrzeba. Gotowy farsz ostudzić, a następnie zmielić w maszynce do mielenia mięsa.
- Formowanie krokietów: Nakładać po porcji farszu na środek każdego naleśnika, zawinąć prawy i lewy bok do środka, a następnie zwinąć w rulon. Każdy krokiet maczać w rozmąconym jajku a następnie w bułce tartej. Smażyć w głębokim oleju na złoto. Najlepiej smakują z kubkiem gorącego, pikantnego barszczyku!