D

Domowa Lutenica – sos z pieczonej papryki i bakłażana z pomidorami

Domowa Lutenica - sos z pieczonej papryki i bakłażana z pomidorami
Dodaj do Ulubionych

Lato dobiega końca, wakacje już za nami. Chociaż pogoda w tym roku nas bardzo rozpieszcza i zaskakuje upałami w połowie września, to nie ukrywam, że trochę smutno się robi na samą myśl, że to już koniec… że za chwilę przyjdzie zima … że znikną kolorowe stragany, pełne świeżych, soczystych warzyw i owoców. Ale możemy temu zaradzić! Lato zamknijmy w słoiki! Dzięki temu przedłużymy nasze wakacje i sprawimy, by w środku mroźnej zimy nasz stół zapełnił się smakiem lata. Zafundujmy sobie takie nieustające wakacje!
Dzisiaj proponuję przygotować domową Lutenicę, czyli pikantny sos z pieczonej papryki, bakłażana z dodatkiem pomidorów. Lutenica (lub ljutenica) to danie pochodzące z kuchni bałkańskiej, w szczególności popularne w Bułgarii. Mnie Bułgaria zawsze kojarzyła się z papryką i słodziutkimi brzoskwiniami. Jako małe dziecko często jeździłam na wakacje z Rodzicami do Bułgarii, i właśnie wylegując się dniami na plaży, zajadaliśmy się chrupiącą papryką i soczystymi brzoskwiniami. Lutenicy niestety nie kojarzę (może moi Rodzice tak), ale jej pochodzenie sprawiło, że musiałam koniecznie ją zrobić i spróbować. I NIE ŻAŁUJĘ! Na stałe bowiem wejdzie do naszej spiżarni, i obok domowych przetworów z pomidorów, będzie musiała się obowiązkowo w tej spiżarni co roku odradzać 🙂

Lutenica jest przepyszna! Już sama świetnie smakuje na kromce świeżego chleba. A może być stosowana jako dodatek do dań z grilla, mięs czy serów. Można dzięki niej wyczarować wiele wyjątkowych dań. Mojej Drugiej Połówce Lutenica najbardziej zasmakowała z chrupiącymi chipsami z tortilli i pomimo, że z poniższego przepisu wychodzi sporo słoiczków, dostałam zadanie zrobić KONIECZNIE drugą porcję. Bo ta obecna znika powoli z półki 😉
Lutenica jest lepsza naszym zdaniem od Ajwaru, ale głównie ze względu na jej konsystencję. Nie jest bowiem gładka jak Ajwar, lecz zawiera w sobie kawałki warzyw, które bardzo smakowicie wyglądają 🙂
Koniecznie wypróbujcie!

Składniki:

(na około 3 litry lutenicy)

  • 3 kg czerwonej papryki
  • 2 kg bakłażanów (ok. 4 sztuk)
  • 3 kg pomidorów podłużnych (np. Limy)
  • 300 g marchewki
  • 4 papryczki chilli bez pestek
  • 3 płaskie łyżeczki soli morskiej
  • 4 łyżeczki suszonego cząbru
  • 2 płaskie łyżki cukru trzcinowego
  • 100 g oleju rzepakowego
  • świeżo mielony pieprz czarny do smaku

 

Przygotowanie domowej Lutenicy:

Piekarnik nagrzać do 200°C (termoobieg).
Paprykę i bakłażana upiec zgodnie ze wskazówkami podanymi w przepisie tutaj.

Pomidory lekko naciąć, zalać wrzątkiem, a następnie opłukać zimną wodą i obrać ze skóry (skóra w zależności od pomidorów może łatwo schodzić już po kilku sekundach od sparzenia wrzątkiem. Czasem trzeba je potrzymać we wrzątku dłużej – nawet 1 minutę). Następnie usunąć szypułki. Pokroić w ćwiartki pozbywając się gniazd nasiennych. Wrzucić do dużego garnka.

Dodać umyte, obrane i starte na tarce o dużych oczkach marchewki.
Gotować całość ok. 60 minut na średnim ogniu bez przykrycia, często mieszając (pomidory dość szybko puszczą sok).

Następnie dodać ostudzoną paprykę (obraną ze skóry i pokrojoną w małą kostkę) oraz miąższ bakłażana wydrążonego łyżką.
Dodać również pokrojone w drobną kosteczkę papryczki chilli bez pestek.
Przyprawić solą, cząbrem, cukrem trzcinowym. Wlać olej rzepakowy. Wymieszać.
Warzywa dusić około 30-40 minut pod przykryciem, mieszając od czasu do czasu.

Przyprawić świeżo mielonym pieprzem.
Gorącą Lutenicę przekładać do dokładnie umytych, wyparzonych i osuszonych w piekarniku słoików (patrz instrukcja poniżej).
Pasteryzuj w piekarniku przez 20 minut (patrz instrukcja poniżej).

Wyparzanie słoików do przetworów:
Piekarnik nagrzej do 100°C (grzałka góra-dół).
Słoiki wraz z nakrętkami umyj w bardzo ciepłej wodzie z płynem do naczyń. Dobrze wypłucz. Ułóż wszystko na blasze otworem do góry i wstaw do nagrzanego pieca (aby słoiki nam nie popękały ciepłe słoiki wkładamy do nagrzanego, a zimne do zimnego pieca). Susz w gorącym piecu przez 20 minut.

Pasteryzacja przetworów w piekarniku:
Napełnione i ciepłe słoiki ułóż na blasze do pieczenia i włóż do nagrzanego do 100°C-120°C piekarnika (jeśli słoiki są zimne wówczas wkładamy do zimnego pieca i trzymamy 10-15 minut dłużej).
Pasteryzuj 20 minut.
Wyciągnij słoiki z przetworami na deskę, wyłożoną ściereczką kuchenną wieczkami do góry. Zostaw do ostygnięcia.
Wszystkie wieczka powinny się zassać po ostudzeniu. (W tym celu najlepiej używać nakrętek typu”klik”, wtedy łatwo sprawdzić, które się zassały, a które nie.)

 

Domowa Lutenica - sos z pieczonej papryki i bakłażana z pomidorami

Oceń przepis!
Średnia: 0,00 (0 głosów) 0 głosy, średnia: 0,00 z 50 głosy, średnia: 0,00 z 50 głosy, średnia: 0,00 z 50 głosy, średnia: 0,00 z 50 głosy, średnia: 0,00 z 5
Opcja dostępna tylko dla zalogowanych użytkowników. ZALOGUJ SIĘ.
Loading...
  1. Marcin says:

    Wszystko super, uwielbiam Lutenicę, ale z marchewką się nie zgodzę. Występuje ona jedynie po to, aby produkt był tańszy. W rdzennych przepisach jej nie ma. Obecnie, w dobie przemysłu i koncernów dodają do niej nawet… puree ziemniaczane! Także doradzam usunięcie marchwi, a dodanie za to bardziej bałkańsko-wschodnich przypraw – kumin – podstawa smaku kuchni bułgarskiej.

Dodaj komentarz