D

Dal z pomidorami – Gęsta zupa z soczewicy z pomidorami

Dal (Dahl) to indyjskie danie jednogarnkowe z soczewicy (choć przyprawy często podsmaża się osobno na patelni). Proste w przygotowaniu. Sycące i wegańskie. Podstawowy dal to soczewica i przyprawy. W zależności od ilości użytych przypraw może być mniej lub bardziej rozgrzewający. Z reguły dal powinien być pikantny (wtedy mocno rozgrzewa), ale moja dzisiejsza wersja jest wersją dość łagodną, bo robiłam ją z myślą o 7-letniej córci. Chociaż i tak wszystko zależy od ostrości użytej papryczki chili.

Raz są łagodne, a raz potrafią trafić się tak pikantne, że hej 🙂 Moja była łagodna, więc córcia bez grymaszenia ją spałaszowała 🙂 Dodatkowo, odmierzając przyprawy używałam płaskich łyżeczek. Nie chciałam, aby przyprawy były zbyt wyraziste (z tego powodu użyłam jasną gorczycę, która jest delikatniejsza od tej czarnej, jaką się używa w dalu). Do mojego dalu dodałam pomidory, które również łagodzą całość. Niestety córcia nie bardzo polubiła się jeszcze ze świeżą kolendrą, więc jej porcja była ozdobiona tylko jednym listkiem 🙂 Nasze porcje posypałam świeżo mielonym chili, który załatwił nam sprawę ostrości.

Wy, jeśli nie wiecie czy chcecie wersją łagodną czy nie, możecie dal z pomidorami przygotować podobnie, a na talerzu sobie doprawić świeżo mielonym chili. Również, jeśli nie gustujecie w świeżej kolendrze, nie sypcie jej dużo. Lepiej zawsze dołożyć, niż potem wyławiać. A świeża kolendra jest bardzo charakterystyczna i przy tak łagodnym daniu będzie się znacząco wybijać swoim smakiem.

Jeśli wolicie wersje od razu “na ostro” możecie użyć całej papryczki chili wraz z pestkami (szczególnie, jeśli trafi się łagodna), a ilość suszonych przypraw zwiększyć dwukrotnie. Proponuję również użyć czarnej gorczycy, która jest charakterystyczna dla tego dania.

Dal z pomidorami można jeść samodzielnie lub z dodatkami takimi jak ryż czy chlebki naan.

Oceń przepis!
Średnia: 0,00 (0 głosów) 0 głosy, średnia: 0,00 z 50 głosy, średnia: 0,00 z 50 głosy, średnia: 0,00 z 50 głosy, średnia: 0,00 z 50 głosy, średnia: 0,00 z 5
Opcja dostępna tylko dla zalogowanych użytkowników. ZALOGUJ SIĘ.

Dodaj komentarz

Masz konto? Zaloguj się. Chcesz założyć konto? Zarejestruj się!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *