D

Dal z pomidorami – Gęsta zupa z soczewicy z pomidorami

Dal (Dahl) to indyjskie danie jednogarnkowe z soczewicy (choć przyprawy często podsmaża się osobno na patelni). Proste w przygotowaniu. Sycące i wegańskie. Podstawowy dal to soczewica i przyprawy. W zależności od ilości użytych przypraw może być mniej lub bardziej rozgrzewający. Z reguły dal powinien być pikantny (wtedy mocno rozgrzewa), ale moja dzisiejsza wersja jest wersją dość łagodną, bo robiłam ją z myślą o 7-letniej córci. Chociaż i tak wszystko zależy od ostrości użytej papryczki chili.

Raz są łagodne, a raz potrafią trafić się tak pikantne, że hej 🙂 Moja była łagodna, więc córcia bez grymaszenia ją spałaszowała 🙂 Dodatkowo, odmierzając przyprawy używałam płaskich łyżeczek. Nie chciałam, aby przyprawy były zbyt wyraziste (z tego powodu użyłam jasną gorczycę, która jest delikatniejsza od tej czarnej, jaką się używa w dalu). Do mojego dalu dodałam pomidory, które również łagodzą całość. Niestety córcia nie bardzo polubiła się jeszcze ze świeżą kolendrą, więc jej porcja była ozdobiona tylko jednym listkiem 🙂 Nasze porcje posypałam świeżo mielonym chili, który załatwił nam sprawę ostrości.

Wy, jeśli nie wiecie czy chcecie wersją łagodną czy nie, możecie dal z pomidorami przygotować podobnie, a na talerzu sobie doprawić świeżo mielonym chili. Również, jeśli nie gustujecie w świeżej kolendrze, nie sypcie jej dużo. Lepiej zawsze dołożyć, niż potem wyławiać. A świeża kolendra jest bardzo charakterystyczna i przy tak łagodnym daniu będzie się znacząco wybijać swoim smakiem.

Jeśli wolicie wersje od razu “na ostro” możecie użyć całej papryczki chili wraz z pestkami (szczególnie, jeśli trafi się łagodna), a ilość suszonych przypraw zwiększyć dwukrotnie. Proponuję również użyć czarnej gorczycy, która jest charakterystyczna dla tego dania.

Dal z pomidorami można jeść samodzielnie lub z dodatkami takimi jak ryż czy chlebki naan.

Oceń przepis!
Średnia: 0,00 (0 głosów) 0 głosy, średnia: 0,00 z 50 głosy, średnia: 0,00 z 50 głosy, średnia: 0,00 z 50 głosy, średnia: 0,00 z 50 głosy, średnia: 0,00 z 5
Opcja dostępna tylko dla zalogowanych użytkowników. ZALOGUJ SIĘ.
Loading...

Dodaj komentarz