Gdy słyszę o bezglutenowych wyrobach, to nie ukrywam, iż ciarki przechodzą mi po ciele. Przed oczami mam wówczas sklepową półkę, uginającą się pod tymi wszystkimi “cudownymi” produktami sklepowymi, na których napis “Gluten Free” przyciąga jak magnes coraz większe rzesze konsumentów. Ciasta, ciasteczka, batoniki i inne “sztuczne” słodkości, jak również bezglutenowe pieczywo lądują w koszykach zarówno tych, którzy są uczuleni na gluten, jak również tych całkiem zdrowych, którzy podążając za modą rezygnują z jedzenia glutenu często bez konsultacji z lekarzem. Dieta bezglutenowa stała się tak popularna, iż producenci żywności zaczęli na potęgę produkować wyroby bez glutenu. O ile należycie do tych “czytających etykiety”, to nie ma się czym przejmować. Natomiast jeśli nie macie w nawyku czytać składu kupowanych produktów, możecie się nieźle zdziwić. Większość bowiem tych bezglutenowych hitów, to jedna wielka chemiczna składanka. Oczywiście nie mówię tutaj o wartościowych produktach, powstałych ze składników z natury nie zawierających glutenu (takich jak kasze, czy niektóre mąki), ale o tej całej reszcie, której ciągle przybywa. Czytajcie etykiety i nie kupujcie tych chemicznych miksów!
Jeśli macie ochotę na zdrowe i bezglutenowe “słodkie co nieco”, zróbcie je samodzielnie przy wykorzystaniu produktów z natury bezglutenowych. Proponuje bezglutenowe ciasto z jabłkami i malinami ze skórką cytrynową. Takie bezglutenowe Apple Pie z malinami na spodzie z mielonych migdałów i mąki kukurydzianej. Słodyczy ciastu dodaje brązowy cukier Muscovado, którego bardzo ciemny kolor, karmelowy smak i specyficzny aromat, sprawia iż nie polecam go zastępować czymś innym! Spód ciasta zawiera sporą garść mielonych migdałów, które dodają ciastu smaku i struktury. Poza tym pamiętajcie, iż migdały należą do bardzo wartościowych i zdrowych składników oraz mają działanie odkwaszające (alkalizujące). Dlatego dzięki ich obecności, zakwaszające działanie cukru zostaje zneutralizowane dodatkiem migdałów (pomimo iż używamy zdrowszego zamiennika zwykłego cukru, jakim jest cukier trzcinowy, to wciąż jest to cukier). Dzięki temu nasz bezglutenowy Apple Pie z malinami śmiało można zaliczyć do zdrowych słodkości. Poza tym “Bezglutenowe ciasto z jabłkami (apple pie) i malinami” jest pyszne i trudno zakończyć na jednym kawałku 🙂 Spróbujcie koniecznie.
Składniki bezglutenowego ciasta z jabłkami i malinami:
- 3/4 szklanki oleju kokosowego
- 150 g malin
- 1/2 szklanki mąki kukurydzianej
- 1/2 szklanki skrobi ziemniaczanej
- 1/2 szklanki zmielonych migdałów
- skórka z cytryny – sparzonej i wyszorowanej (najlepiej BIO)
- 4 duże jabłka
- 1,5 łyżki soku z cytryny
- 3 jaja
- 1/2 szklanki cukru Muscovado
- szczypta soli morskiej (używam domowej soli waniliowej)
- 50 g mieszanki żurawin i rodzynek (lub samych żurawin/rodzynek)
- 1-2 łyżeczki naturalnego, świeżego, lejącego miodu (użyłam ziołomiodu z dziką różą) do polania upieczonego ciasta
Przygotowanie bezglutenowego ciasta z jabłkami:
- Piekarnik nastawić na 190°C (grzałka góra-dół).
- Dno okrągłej formy o średnicy 26 cm z odpinaną obręczą wyłożyć papierem do pieczenia. Boki posmarować odrobiną oleju kokosowego.
- Olej kokosowy rozpuścić (jeśli nie mamy w stanie ciekłym), ostudzić.
- 3/4 szklanki oleju kokosowego
- Maliny umyć a następnie osuszyć na ręczniku papierowym.
- 150 g malin
- Mąkę kukurydzianą i skrobię ziemniaczaną przesiać do miski. Wymieszać ze zmielonymi migdałami.
- 1/2 szklanki mąki kukurydzianej
- 1/2 szklanki skrobi ziemniaczanej
- 1/2 szklanki zmielonych migdałów
- Jabłka obrać, pokroić na ćwiartki, a następnie na plasterki. Wrzucić do miski. Dodać sok z cytryny, skórkę z cytryny (sparzonej, wyszorowanej i najlepiej BIO) startą na tarce o małych oczkach (bez białego albedo), rodzynki i żurawinę. Wymieszać. Odstawić.
- 4 jabłka
- 1,5 łyżki soku z cytryny
- skórka z cytryny
- 50 g mieszanki żurawin i rodzynek (lub samych żurawin/rodzynek)
- Oddzielić żółtka od białek. Żółtka zmiksować z cukrem Muscovado i olejem kokosowym. Białka ubić na sztywną pianę ze szczyptą soli.
- 3 jaja
- 1/2 szklanki cukru Muscovado
- szczypta soli morskiej (używam domowej soli waniliowej)
- Do zmiksowanych żółtek dodać obie mąki ze zmielonymi migdałami. Dokładnie wymieszać. Dodać 1/3 piany z białek, wymieszać, aby rozluźnić masę. Następnie w dwóch partiach dodać resztę piany, tym razem mieszając bardzo delikatnie, tak aby utracić jak najmniej z napowietrzonej masy.
- Ciasto wyłożyć na dno foremki. Przykryć jabłkami, posypać malinami (zostawić kilka malin na później).
- Włożyć do nagrzanego piekarnika i piec około 40 minut.
- Upieczone i gorące ciasto polać miodem. Pokroić na kawałki. Pozostawione maliny zmiażdżyć między palcami nad ciastem (tak, aby wyciekający sok trafił na ciasto) i porozkładać na cieście. Podawać na ciepło lub po ostudzeniu.
Wygląda bardzo apetycznie! Zdecydowanie muszę zacząć piec więcej bezglutenowych ciast:)
No takie bezglutenowe to ja polecam!