Soki ze świeżych warzyw i owoców to bogactwo witamin i minerałów. Mają działanie alkalizujące, co jest dość ważne przy naszych zakwaszonych organizmach (a to właśnie z zakwaszenia organizmu biorą swój początek prawie wszystkie choroby). Sok z surowego buraka ma działanie oczyszczające oraz usuwające zmęczenie. Ale świeżo wyciśnięty sok z buraka może być drażniący dla żołądka, dlatego przed jego wypiciem należy odczekać minimum 30 minut lub nawet 1 godzinę (aby drażniące związki zdążyły się utlenić). Dodatek tłuszczu pozwoli nam lepiej przyswoić część witamin.
Składniki oczyszczającego soku z buraka:
- 1 średni burak (najlepsze do soków są podłużne)
- 2 marchewki
- 3 jabłka
- odrobina świeżo wyciśniętego soku z cytryny
- pół łyżeczki dobrej oliwy extra virgin lub oleju (opcjonalnie)
Przygotowanie oczyszczającego soku z buraka:
Marchew i buraka obrać, umyć.
Z jabłek wydrążyć gniazda nasienne, umyć i pokroić w ćwiartki.
Przy użyciu sokowirówki lub wolnoobrotowej wyciskarki wycisnąć sok, przelać do szklanki. Dodać sok z cytryny, oliwę, wymieszać.
Odstawić na minimum 30 minut (sok z surowego buraka może podrażnić żołądek, dlatego nie należy go pić od razu po przyrządzeniu).
mam nadzieje że nie czyści bez przerywania snu…hahha
Nie doczytałam, że trzeba odczekać 30 minut 😀 To było bolesne doświadczenie…wyszło mi wszystko górą 😉 Ale sok dobry 😀
Ojej, to współczuje. No to faktycznie szkoda, że nie doczytałaś przepisu. Ja akurat taką informacje zamieściłam, ale widziałam mnóstwo portali czy blogów, które o tym, aby odczekać przynajmniej 30 minut przed wypiciem soku z buraka – nie informują. Nawet w książkach kulinarnych znanych osób takich informacji brakowało …
Pozdrawiam Cię cieplutko i dziękuję za komentarz.
Być może ktoś (kto podobnie jak Ty nie doczyta przepisu) go zauważy i uchroni się dzięki temu przed gwałtownym “oczyszczeniem z turbo doładowaniem” 😉
ps. Pogrubiłam odpowiednie zdania, aby bardziej rzucały się w oczy 🙂
Ja bardzo często piję ten sok, ale do tej pory nigdy nie czekałam tych 30 minut, bo nigdzie wcześniej nie spotkałam się z informacją, że tak trzeba robić. Co prawda nigdy nie miałam żadnych dolegliwości z tego powodu i teraz nie wiem, czy powinnam odstawiać sok na pół godziny po zrobieniu, czy nie skoro mi to nie szkodzi…
Czy te 30 min musi byc sok w otwartym pojemniku, np szklance? Czy mozna zamknac np. pojemnik do koktajli? Ja sobie czesto zabieram.soki i koktajle do pracy, stad moje pytanie. Ew. czy mozna zrobic sok wieczorem, a wypic rano? Przepis bardzo fajny, akurat mi “zalega” kawalek buraka i nie wiem.co z nim zrobic 😉
Do procesu utleniania potrzebny jest tlen, a zamykając pojemnik ograniczamy dostęp tlenu. Niestety nie wiem czy ilość tlenu w zamkniętym pojemniku wpływa jakoś drastycznie na ten proces. Może różnice są niewielkie (no chyba, że zamkniesz je próżniowo 🙂 ). Sok można zrobić wieczorem i wypić rano, przechowując w lodówce.
A ja wypiłam marchew +burak+ ogórek odrazu i na szczęście ok… Ufff ale jak przeczytałam to juz nie będę ryzykować