Budyń jaglany waniliowy z dodatkiem białej czekolady, przekładany dżemem z czarnej porzeczki. Białej czekolady jest tylko 8 kostek, co daje dwie kostki na porcje 🙂 Budyń aromatyzuję laską wanilii, ale nie używam świeżej tylko korzystam z tych, które siedzą od dawna w moim cukrze waniliowym.
Ponieważ nie miałam żadnych owoców, swój budyń przełożyłam dżemem porzeczkowym. Polecam jednak wiśniowy lub malinowy, jeśli macie wybór, gdyż dżem porzeczkowy fajnie się sprawdza w towarzystwie bardzo słodkich składników, a ten budyń słodki nie jest. Osładza go tylko biała czekolada.
Budyń jaglany miksuje zwykłym blenderem ręcznym, tzw. “żyrafą” i otrzymuję dość gładką konsystencję.
Jeśli zastosujecie się dokładnie do moich wskazówek, nie powinniście mieć problemu z uzyskaniem gładkiego budyniu. Na problemy z miksowaniem wpływa m.in. wcześniejsze prażenie kaszy i gotowanie jej na sypko, i dlatego w przypadku budyniu, nie powinno się w ten sposób kaszy gotować.
Ważne jest również częste mieszanie w trakcie gotowania, co uwalnia skrobię i powoduje, że kasza robi się kleista (co również ułatwia nam uzyskanie gładszej struktury). Budyń jaglany jest dość sycący, dlatego proponuje rozłożyć go na 4 porcje.
Budyń jaglany waniliowy z białą czekoladą
Budyń jaglany z dodatkiem białej czekolady, przekładany dżemem z czarnej porzeczki, aromatyzowany laską wanilii wyciągniętej z domowego cukru waniliowego.
Składniki:
- 1/2 szklanki suchej kaszy jaglanej
- 1+1 szklanki mleka
- szczypta soli (używam domową sól waniliową)
- 1 laska wanilii (używam laski wyciągniętej z domowego cukru waniliowego bez ziarenek)
- 8 kostek białej czekolady (2 rządki)
- 2 łyżeczki śmietanki 18%
- 3 czubate łyżki dżemu (dałam z czarnej porzeczki, ale polecam malinowy lub wiśniowy)
Przygotowanie
- Kaszę do budyniu należy ugotować NIE na sypko, gdyż kasza ugotowana na sypko gorzej się miksuje. Kaszę wsypać do rondelka i płukać zimną wodą, aż będzie klarowna. Następnie przelać dwa razy wrzątkiem. Odcedzić. Zalać szklanką mleka. Dodać szczyptę soli (najlepiej domowej waniliowej) oraz laskę z wanilii bez ziarenek (ja używam laski pozbawionej ziarenek wyciągniętej ze słoiczka z domowego cukru waniliowego - jeśli nie macie, dajcie pół świeżej laski, z której ziarenka wyłuskajcie do kaszy).
- Zagotować, mieszając od czasu. Przykryć, zmniejszyć gaz i na małym ogniu gotować 10 minut, również mieszając od czasu do czasu (mieszanie uwalnia skrobię i dzięki temu kasza staje się kleista - ułatwia to miksowanie).
- Po 10 minutach wyłączyć gaz, przemieszać, przykryć i zostawić na 5 minut, aby kasza doszła.
- Od razu po ugotowaniu jeszcze ciepłą kaszę przełożyć do wysokiego pojemnika blendera (usuwając laskę wanilii), wlać na razie 1/2 szklanki mleka i długo i cierpliwie miksować, zdrapując od czasu do czasu kaszę ze ścianek. Następnie dolać 1/4 szklanki mleka i dalej miksować, aż kasza uzyska konsystencję bez grudek. Dolać resztę mleka, aby uzyskać bardziej płynną konsystencję.
- W kąpieli wodnej rozpuścić białą czekoladę, wymieszać ze śmietanką. Przelać do zmiksowanej kaszy i wymieszać już tylko łyżką/łopatką (użycie blendera może spowodować rozdzielenie się tłuszczu z czekolady).
- W rondelku podgrzać dżem, aby stał się płynny.
- Na dno 4 kieliszków ułożyć po 2 łyżki gotowego budyniu jaglanego. Przykryć warstwą rozpuszczonego dżemu (1 łyżka). Powtarzać do wyczerpania składników na dżemie kończąc.
- Gotowy budyń jaglany można posypać czymś chrupiącym (np. ciasteczkami owsianymi lub innymi, ja użyłam ciasteczek amaretti).