Pyszny “Sernik waniliowy na czekoladowym spodzie“. Spód sernika to takie mini brownie. Nie jest bowiem kruchy i chrupiący, lecz taki bardziej wilgotny i mocno czekoladowy. Idealnie komponuje się słodyczą samego ciasta.
Sernik waniliowy z ziarenkami z laski wanilii i domowym ekstraktem waniliowym, wykończony polewą ze śmietany z cukrem.
Lasek wanilii, z których wyskrobuję ziarenka, nigdy nie wyrzucam. Przecięte na pół zawsze dorzucam albo do mojej “Domowej soli waniliowej“, albo właśnie do “Domowego ekstraktu waniliowego“.
Sernik waniliowy na czekoladowym spodzie
Przepis na Sernik waniliowy na czekoladowym spodzie. Sernik waniliowy na kakaowym spodzie. Przepis na sernik z wanilią na spodzie z brownie.
Składniki:
- 1 kg sera twarogowego w wiaderku (najlepszy jest ten)
- 220 g cukru
- 40 g mąki pszennej
- ziarenka wyskrobane z 1 laski waniliowej (resztę laski włożyć np. do słoiczka z cukrem)
- 5 jaj M
- 3 łyżeczki domowego ekstraktu z wanilii
- 1/2 szklanki (125 ml) śmietanki 30%
Składniki spodu czekoladowego:
- 100 g masła 82%
- 160 g mąki pszennej
- 60 g gorzkiego kakao (typu decomoreno)
- 90 g cukru
- szczypta soli waniliowej
Polewa:
- 200 g śmietany kwaśnej 18%
- 50 g cukru
- złote kuleczki do dekoracji (opcjonalnie)
Przygotowanie
- Wszystkie składniki na sernik wyjąć z lodówki na godzinę przed pieczeniem.
- Piekarnik nagrzać do 175°C (grzałka góra dół). Dno okrągłej foremki o średnicy 23-26* cm wyłożyć papierem do pieczenia, wypuszczając nadmiar pod obręczą. Zewnętrzną część foremki obłożyć folią aluminiowa, aby zabezpieczyć sernik przed przeciekaniem w przypadku nieszczelnej foremki.
- Przygotować czekoladowy spód do sernika: Masło rozpuścić w rondelku. Mąkę wymieszać z kakao, cukrem i solą. Wlać rozpuszczone masło. Wymieszać (najpierw łyżką lub rózgą, a potem ręcznie). Wyłożyć na dno tortownicy. Wygładzić spodnią stroną łyżki. Wstawić do nagrzanego pieca na ok.13 minut.
- Przygotować masę na sernik: Do misy malaksera z zamontowanymi nożami do siekania* włożyć ser, cukier, mąkę oraz ziarenka z wanilii. Miksować, aż do uzyskania gładkiej konsystencji, zeskrobując w razie potrzeby masę ze ścianek.
- Następnie dodawać po jednym jajku, w odstępach ok. 20 sekundowych cały czas miksując. Na końcu wlać śmietankę oraz ekstrakt z wanilii i krótko zmiksować (tylko do połączenia). Przelać do foremki z podpieczonym spodem. Całość będzie płynna.
- Masę na sernik wstawić do nagrzanego pieca i piec 15 minut. Następnie obniżyć temperaturę do 120ºC i piec przez 1,5 godziny.
- Po tym czasie sernik wyjąć z pieca (pieca nie wyłączać) i delikatnie rozsmarować kwaśną śmietanę wymieszaną z cukrem. Wstawić na ostatnie 15 minut do pieca.
- Upieczony sernik wyjąć z piekarnika. Udekorować złotymi kuleczkami.
- Kiedy ostygnie, schować na minimum 6 godzin do lodówki lub najlepiej na całą noc. Podawać na drugi dzień.
- Jeśli nie zjemy całego sernika od razu, nie powinno się go przechowywać w formie aluminiowej, gdyż będzie z nią reagował, co poskutkuje metalicznym posmakiem.
- * Tego typu serników nie powinno się ubijać i napowietrzać, ponieważ im bardziej masę napowietrzymy, tym bardziej sernik urośnie. A tyle ile urośnie, tyle opadnie (masa jest ciężka i nie jest wstanie utrzymać pęcherzyków powietrza). W efekcie uzyskamy sernik nierówny i popękany. Serniki perfekcyjne to takie, które po upieczeniu mają równą i płaską powierzchnię. Mogą lekko opaść, ale opadanie będzie równomierne. Dlatego najlepiej przygotowywać sernik w malakserze z zamontowanymi nożami do siekania. Noże masę na sernik bardzo dobrze wymieszają, ale jej nie ubiją.
- *Sernik ze zdjęć pieczony była w formie o średnicy 26 cm. Ostatnio lubię go piec w mniejszej - ok. 23 cm, dzięki temu jest wyższy. Piekę bez zmiany czasu pieczenia.