Site icon Moja Delicja

Makowiec z żurawiną i jabłkami

Makowiec z żurawiną i jabłkami

Makowiec z żurawiną i jabłkami

FULL
☆ DODAJ DO ULUBIONYCH
Komentarze

Pyszny i delikatny “Makowiec z żurawiną i jabłkami“. Ciasto półkruche z masą makową, na której znajduje się warstwa płatków migdałów oraz usmażona na miodzie świeża żurawina z jabłkami z nutą pomarańczy. Całość zwieńczona odrobiną cytrynowego lukru*.

Ciasto makowe nie za słodkie i nie za kwaśne. Smaki przyjemnie się równoważą.

Do tego przepisu używam gotowej masy z puszki, dlatego ciasto – nie licząc etapu odpoczywania w zamrażarce – jest w miarę szybkie w przygotowaniu. Szczególnie, jeśli ciasto półkruche przygotujemy sobie wcześniej. Niestety najbardziej uciążliwy moment, to tarcie zmrożonego ciasta na tarce o grubych oczkach.  Polecam zatem do tego zajęcia zatrudnić męską część rodziny 😀 Pamiętać również należy, że jeśli ciasto na makowiec będziemy chłodzić dłużej niż 3 godziny w zamrażarce, to trzeba je będzie chwilę na blacie pozostawić, aby trochę odtajało. Nie dłużej jednak jak z 15 minut. Ciasto przy ścieraniu ma być zmrożone i nie nabierać temperatury.

Do Makowca na półkruchym cieście można użyć zarówno świeżej żurawiny, jak i mrożonej (nie trzeba jej wcześniej rozmrażać).

Makowiec z żurawiną i jabłkami to idealne ciasto na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia. Świetnie się sprawdzi również na Sylwestra. Ciasto możemy upiec również wcześniej i pokrojone zamrozić.

*Makowiec ze zdjęcia przedstawia pierwotną wersję, która miała m.in. dużo lukru na śmietanie (miała również więcej masła i cukru). Ciasto takie było za słodkie, dlatego opracowałam ostateczną wersję, w której robię lukier na cytrynie i daję go mniej.

Exit mobile version