Site icon Moja Delicja

Gęsty sos malinowy

FULL
☆ DODAJ DO ULUBIONYCH
Komentarze

Uwielbiam latem przygotowywać zdrowe i smacznego dodatki do deserów, obiadów czy innych dań. Gęsty sos malinowy podaję do gofrów, naleśników lub placuszków. Świetnie pasuje do budyni, lodów, jogurtów. Takie gęste sosy są proste do przygotowania, nie wymagają dużej liczby składników (w zasadzie wystarczą dwa), sami decydujemy o stopniu słodkości oraz o konsystencji, jaką chcemy uzyskać (pamietać należy, że sos odrobinę gęstnieje w trakcie studzenia).

Przygotowując takie sosy nie używam cukru. Ponieważ robię porcje od razu do zjedzenia, nie muszę martwić się o konserwowanie cukrem. Jako słodzików używam naturalnych miodów lub ziołomiodów. W wersji wegańskiej polecam syrop klonowy lub syrop z agawy. Zimą można przygotować sos malinowy z malin mrożonych

Składniki:

 

Przygotowanie:

  1. Maliny delikatnie opłukać, przełożyć do rondelka z grubym dnem.
  2. Dodać przepołowioną laskę wanilii oraz wyskubane ziarenka (jeśli używamy*) oraz miód.
  3. Gotować na średnim ogniu, mieszając od czasu do czasu (odparowując wodę, jaką puszczą maliny) do uzyskania odpowiedniej konsystencji, pamiętając że w trakcie studzenia sos malinowy trochę zgęstnieje (w dużym rondlu o dużej średnicy sos może być już gotowy nawet do 10 minut; w mniejszym rondelku możemy potrzebować więcej czasu, nawet z 40-50 minut).
  4. Przełożyć do słoiczka razem z laską wanilii. Odstawić do ostudzenia a następnie usunąć laskę wanilii.
  5. Sos malinowy przechowywać w lodówce i zużyć w ciągu kilku dni.

* ziarenka wanilii możemy zużyć np. do placuszków z ricotty, z którymi podamy sos malinowy lub do innego, akurat przygotowywanego dania, a do sosu dać samą laskę. 

Exit mobile version