Site icon Moja Delicja

Drożdżówki – brioszki (Brioche) z makiem i kremem budyniowym

FULL
☆ DODAJ DO ULUBIONYCH
Komentarze

Makowiec na Święta? Kiedy spróbujecie tych drożdżówek – brioszek z makiem i kremem budyniowym, to gwarantuję Wam, iż wszystkie makowce pójdą w odstawkę 🙂 Drożdżówki z masą makową robię bowiem od wielu lat i zawsze to one królują na stole, przyćmiewając inne wypieki. Bo po prostu są pyszne! Na hasło “piekę brioszki z makiem” moja rodzinka w mgnieniu oka zjeżdża się do mnie, przeciskając się w progu 🙂 Drożdżówki te należą do gatunku wypieków, które są zjadane przez gości nawet wtedy, kiedy są pełni 😉 Gdybym miała listę TOP TEN najlepszych wypieków na blogu, to niewątpliwe te brioszki z makiem znalazłyby się na podium.
Przygotowanie drożdżówek nie jest trudne wbrew pozorom, ale jest bardzo rozciągnięte w czasie. Należy zacząć je przygotowywać dzień wcześniej, gdyż ciasto przed rozwałkowaniem musi spędzić noc w lodówce.

Składniki na ciasto drożdżowe Brioche:

 

Składniki kremu budyniowego (Creme patissiere):

 

Składniki na lukier:

 

Pozostałe:

 

Przygotowanie:

Dzień wcześniej przygotować ciasto Brioche oraz krem budyniowy.
Drożdże zalać ciepłą wodą (ok. 37C). Wymieszać. Odstawić na 15 minut (powinny się spienić).
Do dużej miski przesiać mąkę, dodać cukier, sól. Wymieszać. Wbić 3 jaja, wlać drożdże z wodą. Zmiksować mikserem na niższych obrotach. Dodać kolejne jajo, zwiększając obroty, a gdy się wymiesza z ciastem wrzucić ostatnie jajo.
Wyrabiać ręcznie, aż ciasto będzie gładkie i elastyczne (około 10-15 minut) lub przy pomocy robota z hakiem do ciasta drożdżowego (trochę krócej ok. 8-10 minut).
Ciasto przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na ok. 90 minut (ja odstawiam do zimnego piekarnika z włączoną żarówką). Wyjąć masło z lodówki.
Po około 90 minutach dodawać partiami średnio miękkie masło do ciasta (najpierw po kawałku), miksując na średnich obrotach. Stopniowo zwiększać ilość masła, w miarę jak szybciej będzie się ono łączyć z ciastem. Miksować tylko do połączenia składników, nie dłużej.
Ciasto przykryć folią spożywczą i schować na noc do lodówki.

Aby zrobić krem budyniowy, należy wlać mleko do rondelka wraz z połową cukru (25 g). Doprowadzić do wrzenia. Żółtka zmiksować z resztą cukru na puszysty kogel mogel (około 5 minut). Do żółtek przesiać oba rodzaje mąki. Zmiksować do połączenia składników. Stopniowo dolewać gorące mleko do żółtek, cały czas miksując.
Przelać wszystko do garnka i energicznie mieszając, gotować na średnim ogniu ok. 2 minut. Wlać ekstrakt waniliowy, wymieszać. Ostudzić. Ostudzony krem przykryć i schować na noc do lodówki.

Na drugi dzień wyjąć ciasto i krem z lodówki. Ciasto wyłożyć na stolnice oprószoną mąką, rozwałkować w kształt kwadratu o boku 35 cm (grubość ok. 0,5 cm).
Rozsmarować krem budyniowy (jeśli zrobiły się grudki, zmiksować blenderem na gładko). Na kremie rozłożyć równomiernie masę makową.
Zwinąć w roladę. Zlepić końcówki.
Pociąć na 2,5 cm plastry, które następnie układać na dwóch blachach wyłożonych papierem do pieczenia, nacięciem do dołu w odstępach.
Posmarować roztrzepanym jajkiem i odstawić w ciepłe miejsce bez przeciągów na 2 godziny.

Piekarnik nagrzać do 180°C (termoobieg).
Wyrośnięte drożdżówki ponownie posmarować jajkiem i piec w środkowej części piekarnika około 15-20 minut na złoty kolor (po ok. 8-10 minutach sprawdzić czy bułeczki się nie przypalają, jeśli tak to zmniejszyć temperaturę i skrócić czas pieczenia).

Upieczone drożdżówki przełożyć na kratkę do ostygnięcia.

Przygotować lukier: Cukier puder przesiać do głębokiego talerza, dodać sok z połowy cytryny, wymieszać łyżką. Lukier ma mieć konsystencję gęstej śmietany (za rzadki lukier wchłonie się w ciasto i nie będzie widoczny). W razie potrzeby (gdyby lukier był zbyt gęsty i nie dawał się mieszać) dodać jeszcze odrobinę soku z cytryny.
Gotowym lukrem posmarować drożdżówki.

Na podstawie przepisu Asi

Exit mobile version