Site icon Moja Delicja

Domowy Ajwar – pasta z pieczonej papryki i bakłażana

Domowy Ajwar - pasta z pieczonej papryki i bakłażana
FULL
☆ DODAJ DO ULUBIONYCH
Komentarze

Od kilku lat przygotowuję pewne dania obiadowe z dodatkiem ajwaru (czyli pasty z pieczonej papryki i bakłażana) kupowanego w sklepie. Jako, że staram się unikać żywności przetworzonej oraz zachęcona zeszłorocznymi pomidorowymi przetworami, jakie wcinaliśmy przez cały rok (np. na mój ulubiony: Domowy Ketchup pikantny), postanowiłam w tym roku w sezonie na paprykę i bakłażana zrobić własny Domowy Ajwar.
Z poniższego przepisu otrzymamy ostrą wersję ajwaru. Jeśli chcecie wersję łagodniejszą to ograniczcie papryczkę chilli do jednej całej lub ewentualnie jednej połówki. W ostateczności pomińcie całkiem. Pamiętajcie tylko, że ajwaru nie zjadamy bezpośrednio łyżką. Ajwar bowiem stosuje się jako przyprawę, wyostrzającą dania, więc powinien być “z pazurem” 🙂 

Składniki:

(na około 1,5 litra ajwaru)

 

Przygotowanie domowego Ajwaru:

Piekarnik nagrzej do 200°C (termoobieg).
Papryki i bakłażana umyj, osusz.
Cebulę obierz. Trzy cebule pokrój na ćwiartki, a jedną w drobną kosteczkę.
Przygotuj dwie blachy z piekarnika i wyłóż je papierem od pieczenia.

Przygotuj paprykę do pieczenia:
Odetnij główkę papryki wraz z ogonkiem. Odcięte główki pozbaw ogonka, włóż do pojemnika, schowaj do lodówki i używaj do kanapek lub sałatki (tych fragmentów nie piekę, wole je spożyć na świeżo).

Nożem wydrąż nasiona, usuń białe błonki i przetnij wydrążoną część na pół wzdłuż i raz jeszcze na pół, wzdłuż. Każdą ćwiartkę ułóż na blasze wyłożonej papierem do pieczenia – skórą do góry (mnie papryka zajęła całą jedną blachę i kawałek drugiej).

Przygotuj bakłażana do pieczenia:
Umytym i osuszonym bakłażanom odetnij końcówki a następnie każdego bakłażana przetnij na pół wzdłuż i raz jeszcze na pół.
Wszystkie ćwiartki ułóż na blasze skórą do góry, obok papryki.

Na blasze obok bakłażana ułóż ćwiartki cebuli oraz całą główkę czosnku (nieobraną).

Upiecz wszystkie warzywa:
Wstaw obie blachy do piekarnika i piecz 35-40 minut. Papryki powinny się nawet przypalić.

Upieczoną i gorącą (!) paprykę przełóż bezpośrednio z pieca do dużej miski i przykryj szczelnie folią spożywczą. Zostaw do ostygnięcia (gorąca papryka pod szczelnym przykryciem zaparuje się i dzięki temu skórka bardzo łatwo zsunie się z upieczonego warzywa).

Resztę warzyw odstaw do ostygnięcia (ja pozostawiam na wyciągniętej blasze).

Gdy papryka ostygnie, obierz skórkę i wszystkie obrane papryki wrzuć do malaksera.
Dodaj niebrane bakłażany i upieczone ćwiartki cebul (odkrój jedynie ususzone końce, jeśli taki są) oraz wyciśnięty między palcami miąższ z czosnku.
Zmiksuj wszystkie upieczone warzywa na gładką pastę.

Papryczki chilli przekrój na pół, usuń nasionka, umyj, osusz i drobno posiekaj.
W dużym garnku z grubym dnem wlej olej, wrzuć pozostawioną i pokrojoną w kostkę cebulę oraz posiekane drobniutko chilli. Zeszklij na średnim ogniu przez ok. 1-2 minuty (ogień dopasuj tak, aby cebula nie zmieniła koloru i się nie przypaliła).
Dodaj zmiksowane warzywa i całość gotuj przez 30 minut.
Przypraw solą, słodką papryką oraz odrobiną czarnego pieprzu (pasta będzie już ostra od chilli).

Gorący domowy ajwar przełóż do dokładnie umytych, wyparzonych i osuszonych słoików (patrz instrukcja poniżej).
Czystym ręcznikiem papierowym przetrzyj gwint słoika i dobrze dokręć (ważne jest aby na gwincie, czyli miejscu styku słoika z nakrętką nie znalazła się żadna odrobina przetworu). A następnie dokonaj pasteryzacji wg instrukcji poniżej.

Z podanych składników otrzymałam 5 słoiczków, czyli około 1,5 litra ajwaru.

Wyparzanie słoików do przetworów:
Piekarnik nagrzej do 100°C (grzałka góra-dół).
Słoiki wraz z nakrętkami umyj w bardzo ciepłej wodzie z płynem do naczyń. Dobrze wypłucz. Ułóż wszystko na blasze otworem do góry i wstaw do nagrzanego pieca (aby słoiki nam nie popękały ciepłe słoiki wkładamy do nagrzanego, a zimne do zimnego pieca). Susz w gorącym piecu przez 20 minut.

Pasteryzacja przetworów w piekarniku:
Napełnione i ciepłe słoiki ułóż na blasze do pieczenia i włóż do nagrzanego do 100°C piekarnika (jeśli słoiki są zimne wówczas wkładamy do zimnego pieca i trzymamy 10 minut dłużej).
Pasteryzuj 20 minut.
Wyciągnij słoiki z przetworami na deskę, wyłożoną ściereczką kuchenną wieczkami do góry. Zostaw do ostygnięcia.
Wszystkie wieczka powinny się zassać po ostudzeniu. (W tym celu najlepiej używać nakrętek typu”klik”, wtedy łatwo sprawdzić, które się zassały, a które nie.)

Exit mobile version