Site icon Moja Delicja

Ciasto w słoiku – ciasto cytrynowe pieczone w słoiku

Ciasto w słoiku - Ciasto cytrynowe pieczone w słoiku, Tort w słoiku
FULL
☆ DODAJ DO ULUBIONYCH
Komentarze
Uwielbiamy moje Ciasto Cytrynowe za jego pyszny cytrynowy smak i proste przygotowanie bez miksera. Wymyśliłam już kilka wersji tego ciasta (“Ciasto cytrynowe z Lemon Curd”, “Szybki Tort na Dzień Mamy”) czy “Muffiny cytrynowe bez miksera”), ale ze względu na nadchodzące Święta Wielkanocne, koniecznie chciałam wymyślić coś nowego. Bo przecież Wielkanoc nie może się obejść bez ciasta cytrynowego…

Z pomocą przyszły mi prześliczne słoiki do wekowania, w które właśnie się zaopatrzyłam. Ponieważ są to oryginalne słoiki marki Weck, które słyną z jakości i grubego, hartowanego szkła, wymyśliłam, iż spróbuje upiec w nich ciasto.  I upiekłam… pysznie cytrynowe ciasto w słoiku 🙂 Ciasto wyszło a słoiki sprawdziły się w pieczeniu. Zwróćcie tylko uwagę, czy posiadacie oryginalne słoiki, bo pieczenia w innych Wam nie polecam (nieoryginalne słoiki mogą mieć gorszą jakość i pękać podczas pieczenia).

Ponieważ nie potrzebowałam na raz więcej, jak 3 porcje deseru, upiekłam ciasto tylko w 3 słoikach a resztę ciasta przelałam do małej foremki na babkę z kominem. Upieczoną i ostudzoną babkę zamroziłam (będzie jak znalazł na Wielkanoc). Ponieważ moje słoiki są duże (mają 560 ml pojemności), upieczone w nich ciasto jest zbyt duże na jedną porcję. Dlatego wydrążam połowę ciasta i wydrążoną część chowam na drugi dzień. Można tę część również zamrozić lub porwać na kawałki i ułożyć na dnie kolejnych słoików lub pucharków, aby przygotować kolejne 3 porcje.

Z ciasta upieczonego w słoiku tworzę pyszne, jednoporcjowe mini Torty w słoiku z sosem owocowym, owocami i śmietaną.

Wydrążone słoiki wypełniam pysznym, błyskawicznym musem truskawkowym z mrożonych truskawek, świeżymi owocami i dekoruję bitą śmietaną. Ponieważ zainwestowałam w syfon do bitej śmietany (co i Wam polecam) nie muszę się męczyć z jej ubijaniem. Wystarczy, że wymieszaną śmietankę z cukrem pudrem przeleję do syfonu i mogę od razu serwować. Nie wykorzystaną śmietanę w syfonie, przechowuję w lodówce spokojnie przez tydzień czasu i mam pod ręką, kiedy potrzebuję udekorować kleksem porcję innego deseru, lodów, gofrów czy naleśników. Oczywiście jeśli nie macie syfonu, możecie ubić śmietanę standardowo mikserem.

Ciasto w słoiku ma kilka zalet. Po pierwsze po upieczeniu i ostudzeniu każde mogę szczelnie zamknąć, dołączonymi do słoików pokrywkami i przechować nawet do 2-óch dni. Po drugie mogę wcześniej przygotować porcje deseru w słoiku i dzięki szczelnemu zamknięciu, przechować w lodówce do czasu przyjazdu gości, mając pewność, iż deser nie wchłonie zapachów z lodówki (jak to ma miejsce w przypadku przechowywania tortu, którego nie można szczelnie zamknąć). Szczególnie bita śmietana bardzo chłonie zapachy, dlatego desery przygotowane z jej udziałem, powinny być serwowane w dniu przygotowania.

Po trzecie każdą porcję ciasta w słoiku, której nie damy radę zjeść od razu, również możemy łatwo zamknąć i zostawić sobie na później. Po czwarte Tort w słoiku ma tę zaletę, że dodatki nie muszą być sztywne. Musu nie trzeba zagęszczać żelatyną, śmietany nie trzeba ubijać z dodatkami lub wymieniać na bardziej stabilną, ale jednocześnie tłustszą 36%.

No i najważniejsza zaleta, Tort w słoiku przepięknie się prezentuje i będzie miłą niespodzianką dla moich domowników w czasie nadchodzących Świąt Wielkiej Nocy.

 

Ciasto w słoiku – Zobacz jak przygotować:

Exit mobile version