T

Tarta z cukinią – chrupiąca tarta na kruchym spodzie

Tarta z cukinią
Dodaj do Ulubionych

Tarta z cukinią, szczypiorkiem i cebulką dymką na pysznym, kruchym i chrupiącym spodzie. Idealna w sezonie na cukinię, który już się zaczął. Póki cukinia jest młoda (i dzięki czemu nie wymaga obierania) polecam wykorzystać ją do zrobienia tej tarty.

Zapach unoszący się w domu podczas pieczenia “Tarty z cukinią” powoduje, że nie możemy się doczekać, kiedy będzie już na naszym stole. Tarta z cukinią, dymką i szczypiorkiem zasmakowała nam tak bardzo, iż w przeciągu jednego tygodnia musiałam ją zrobić drugi raz 🙂 Tarta z cukinią świetnie smakuje na ciepło, ale również na zimno (można ją zabrać np. do pracy).
Jeśli gustujecie w tartach wytrawnych, zapraszam Was do działu “Tarty na słono“. Polecam Wam również przepis na chrupiącą “Tartę ze szpinakiem“.

Składniki ciasta kruchego:

  • 250 g mąki pszennej
  • 125 g zimnego masła
  • szczypta soli
  • 1 jajo
  • 50 g ostrego żółtego sera (np. cheddar)

Składniki farszu do tarty z cukinią:

  • 3 średnie cukinie lub dwie duże
  • 50 g masła
  • 1 pęczek dymki
  • 1 pęczek szczypiorku
  • 3 jaja
  • 150 ml śmietanki kremówki 30%
  • sól, pieprz

Tarta z cukinią – Przygotowanie:

Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami robota z nożem do ciasta kruchego, to wszystkie składniki ciasta włożyć do misy i zmiksować pulsacyjnie. Ja miksuję do momentu, gdy zawartość misy zaczyna się formować w jedną kulę. Ważne, aby ciasta nie wyrabiać zbyt długo, gdyż nie będzie kruche, a twarde.
W przeciwnym wypadku należy mąkę przesiać do miski, dodać sól, zimne masło pokrojone w kostkę i jajo. Wszystko rozcierać zimnymi palcami, następnie dodać ser utarty na tarce o drobnych oczkach i wszystko szybko zagnieść. Gotowe ciasto rozwałkować (podsypując delikatnie mąką, gdyby się przyklejało do stolnicy) na szerokość trochę większą niż średnica Twojej tarty (u mnie forma do tarty o średnicy 28 cm). Ciastem wyłożyć dno oraz boki tarty. Nakłuć widelcem i włożyć na 30 minut do lodówki.

Piekarnik nagrzać do 180°C (grzałka góra-dół).
Ciasto włożyć do pieca i piec 15 minut (tzw. “pieczenie na ślepo” – z ang. blind baking).

Przygotować farsz:
Cukinię umyć, odkroić końcówki. Jeśli jest młoda nie trzeba jej obierać. Zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Przełożyć na sito, posolić, wymieszać i odstawić na sicie na 20 minut (sól wyciągnie wodę z cukinii). Po tym czasie cukinie wypłukać z soli i całą ułożyć na środku ściereczki. Zgarnąć wszystkie końce ściereczki ku górze i ciasno zwinąć (tworząc coś w rodzaju okrągłego cukierka z jednym wiązaniem na górze 🙂 ). Nad zlewem wyżymać ściereczkę, aby wycisnąć całą wodę z cukinii.

Na patelni rozpuścić 50 g masła. Dodać posiekaną cebulę dymkę. Smażyć przez chwilę, aż zmięknie. Dodać cukinię i smażyć na średnim ogniu przez 3-4 minuty. Doprawić solą i pieprzem. Odstawić do ostudzenia.

Jaja wraz ze śmietanką, posiekanym szczypiorkiem, solą i pieprzem zmiksować do połączenia składników.

Na podpieczoną tartę wyłożyć farsz z cukinii, a następnie wylać śmietanę z jajami (farsz z cukinii rozprowadzić po całej powierzchni, ale jej nie wygładzać. Łyżką “podziabać” w kilku miejscach – dzięki temu wylana śmietana nie spłynie poza brzegi ciasta, lecz równomiernie wypełni stworzone przez nas nierówności).

Tartę z cukinią wstawić do piekarnika i piec przez około 30 minut.
Tarta z cukinią najlepsza jest podawana na ciepło, ale równie szybko znika z talerza serwowana na zimno 🙂 Polecam również przepis na Tartę ze szpinakiem.
Smacznego!

Tarta z cukinią - przygotowanie w krokach

Tarta z cukinią

Tarta z cukinią

Oceń przepis!
Średnia: 5,00 (1 989 głosów) 1 989 głosy, średnia: 5,00 z 51 989 głosy, średnia: 5,00 z 51 989 głosy, średnia: 5,00 z 51 989 głosy, średnia: 5,00 z 51 989 głosy, średnia: 5,00 z 5
Opcja dostępna tylko dla zalogowanych użytkowników. ZALOGUJ SIĘ.
Loading...
  1. aldona says:

    Najlepsza tarta z cukinią! Uwielbiamy na ciepło i na zimno również. Super ciasto z tym serem jest. Kruchutkie – najlepsze. Zresztą reszta przepisów z Mojej Delicji, jakie próbowaliśmy to strzały w 10! A nawet w 100 😀 Cieszę się, że odkryłam ten blog. Dzięki!

  2. Monika says:

    Tarta w smaku wyszła bardzo dobra, ciasto również – jest kruche i smaczne, ale kompletnie nie mogłam go rozwałkować w całości. Rozrywał/kruszył się w dłoniach i wyszło tak, że musiałam kawałkami układać ciasto na formie 😐 I łączyć je palcami. Co zrobiłam źle? Dlaczego ciasto było aż tak kruche, że nie dało się go rozwałkować?

    1. Jeśli ciasto za bardzo kruszy się po połączeniu składników, dodaj odrobinę(!) zimnej/lodowatej wody (od pół do max.1 łyżki – czyli najpierw dajesz pół i sprawdzasz czy pomogło). Mogłaś dać małe jajo i miałaś mniej wilgoci. Ja najczęściej stosuję jaja L. Dodatkowo też mąki mają różną wilgotność. Tak czy inaczej smaczniejszy efekt końcowy i bardziej kruche ciasto jest wtedy, kiedy krótko z nim pracujesz, nie rozgrzewasz dłońmi i nie podsypujesz dużą ilością mąki (polecam wałkowanie pomiędzy dwoma arkuszami papieru do pieczenia – wtedy nie mamy w ogóle dodatkowej mąki).

  3. Beata says:

    Witam, tarta wygląda przepysznie 🙂 komentarze też zachęcają, nic tylko robić 🙂 Ponieważ staram się od jakiegoś czasu jeść lżej i zdrowiej (z lepszym lub gorszym rezultatem 😉 ) zastanawiam się czy wyszłaby z mąką pełnoziarnistą i śmietaną 18%? czy lepiej odpuścić kombinowanie? będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam 🙂

  4. Waclaw Skowron says:

    Przepis super – można tuningować 😉 Do ciasta warto dodać kurkumę, czarnuszkę i kminek. Do zalewy koniecznie świeże zioła: cząber, miętę oraz tymianek, pietruszkę zieloną. Do farszu curry, czosnek, a na wierzch poszatkowaną szynkę parmeńską, chorizo, rukolę, miękki ser kozi oraz starte pecorino.

Dodaj komentarz